XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kraje UE przejmują coraz więcej uchodźców od Grecji i Włoch

Kraje UE przejmują coraz więcej uchodźców od Grecji i Włoch
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Relokacja uchodźców, docierających do Grecji i Włoch, przebiega coraz lepiej - poinformowała w czwartek Komisja Europejska. W listopadzie pozostałe państwa UE przejęły rekordową liczbę 1406 uchodźców.

Według danych KE Polska jest jednym z czterech krajów unijnych, które nie przyjęły ani jednej osoby w ramach uzgodnionego w ubiegłym roku programu relokacji 160 tysięcy uchodźców. Pozostałe państwa to Austria, Węgry oraz Dania, która jednak nie jest zobowiązana do udziału we wspólnych działaniach UE związanych z polityką spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

Słowacja, która zaskarżyła decyzję o relokacji do Trybunału Sprawiedliwości UE, przyjęła dziewięciu uchodźców od Grecji, a Czechy - 12 osób - wynika z danych Komisji.

"Dla relokacji i przesiedleń uchodźców listopad był miesiącem rekordowym. Relokowano ponad 1400 uchodźców w jednym miesiącu" - powiedział komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos. Dodał, że dotychczas udało się rozmieścić w krajach unijnych 8162 uchodźców, w tym 6212 przejęto od Grecji, a 1950 od Włoch.

"Teraz musimy podtrzymać ten sukces (...). To nie czas na wycofywanie się ze zobowiązań" - oświadczył Awramopulos, apelując do państw unijnych o przejmowanie uchodźców od Grecji i Włoch, szczególnie dzieci, które nie mają opieki.

Komisja uważa, że przeniesienie wszystkich osób, które kwalifikują się do relokacji z Grecji i Włoch do innych państw członkowskich, powinno być możliwe do września 2017 r. Według ubiegłorocznych decyzji Polska powinna przyjąć w sumie ok. 6300 uchodźców.

Według Awramopulosa państwa unijne przyjmują też więcej uchodźców bezpośrednio z krajów trzecich. Dotychczas z obozów poza UE przesiedlono 13 887 osób w ramach przyjętego w lipcu 2015 r. programu przesiedleń 20 tysięcy uchodźców. Od Turcji UE przejęła 2761 uchodźców syryjskich, którzy schronili się w tym kraju.

Zawarte w marcu br. porozumienie między UE a Turcją w sprawie powstrzymania napływu migrantów nadal przynosi oczekiwane skutki - ocenił Awramopulos. Na greckie wyspy przedostaje się z Turcji mniej niż 80 migrantów dziennie.

Awramopulos poinformował też w czwartek, że Komisja postanowiła zakończyć postępowania wobec Włoch i Grecji, którym zarzucała łamanie unijnych przepisów nakazujących pobieranie odcisków palców od osób ubiegających się o azyl. Oba kraje pobierają odciski palców od prawie wszystkich nielegalnych imigrantów - powiedział komisarz.

System Eurodac, umożliwiający porównywanie odcisków palców od osób starających się o azyl oraz zatrzymanych przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy, pozwala władzom państw UE ustalić, czy uchodźca lub nielegalny imigrant już wcześniej nie ubiegał się o azyl w innym kraju unijnym albo czy nie dostał się do Unii nielegalnie.

Także w czwartek KE zapowiedziała, że od połowy marca pozostałe kraje unijne będą mogły wznowić odsyłanie do Grecji osób, które w tym kraju przekroczyły unijną granicę. Zgodnie z obowiązującym w UE rozporządzeniem dublińskim za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiedzialne jest to państwo, gdzie osoba występująca o azyl przekroczyła granicę UE. Umożliwia to odesłanie takiej osoby z powrotem do tego państwa.

Jednak wobec zmagającej się z falą migracyjną Grecji nie stosowano tej zasady. W 2011 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Grecja nie ma skutecznego systemu azylowego i nie zapewnia migrantom godziwych warunków i traktowania. W czwartek Komisja oceniła, że "poczyniła znaczące postępy w tworzeniu niezbędnych struktur instytucjonalnych i prawnych dla właściwego funkcjonowania systemu azylowego". Azylanci będą mogli być odsyłani do Grecji po upewnieniu się, że zostaną im zapewnione godne warunki i będą traktowani zgodnie z prawem UE. Nie będą odsyłane osoby małoletnie bez opieki.

Według szacunków w Grecji przebywa obecnie ponad 60 tysięcy uchodźców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kraje UE przejmują coraz więcej uchodźców od Grecji i Włoch

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!