Krakowska SSE widzi nowe możliwości rozwoju

Krakowska SSE widzi nowe możliwości rozwoju
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zapowiedziane przez Ministerstwo Rozwoju rozszerzenie zachęt inwestycyjnych na obszar całej Polski stwarza nowe możliwości dla krakowskiej SSE, ponieważ nie będzie już długiej i żmudnej procedury poszerzania strefy – oceniają przedstawiciele strefy.

  • W Małopolsce brakuje zasobów gruntów publicznych i wiele inwestycji było i będzie realizowanych na gruntach prywatnych właścicieli.
  • Obecne przepisy dot. obejmowania gruntów prywatnych granicami SSE były dość czasochłonne i opóźniały wiele inwestycji.
  • Nowością są kryteria otrzymywania zezwolenia, które teraz będą zależeć od: nakładów inwestycyjnych, jakości inwestycji oraz lokalizacji.

"Krakowski Park Technologiczny, zarządzający krakowską SSE propozycje tych zmian wita z dużymi nadziejami" - oświadczyła w czwartek Małgorzata Popławska, wiceprezes KPT.

Jak podkreśliła, w Małopolsce brakuje zasobów gruntów publicznych i wiele inwestycji było i będzie realizowanych na gruntach prywatnych właścicieli. Przypomniała, że Krakowski Park Technologiczny był jedną ze spółek zarządzających, które wnioskowały o ustanowienie strefy na gruntach prywatnych, a ta procedura była szczególnie długotrwała i trudna do przeprowadzenia.

"Rzeczywiście obecne przepisy dot. obejmowania gruntów prywatnych granicami SSE były dość czasochłonne i opóźniały wiele inwestycji. W świetle nowych planów procedura będzie znacznie szybsza i mniej skomplikowana. Wytyczenie granic działania poszczególnych spółek strefowych wyeliminuje wewnętrzną konkurencję między tymi podmiotami i nakreśli jasne granice działania. Tak więc możliwość ubiegania się o pomoc w całej Polsce, bez tworzenia wydzielonych stref z punktu widzenia KPT jest krokiem w dobrym kierunku" - dodała Popławska.

Według niej istotne jest także to, że spółki strefowe mają w większym stopniu angażować się w proces obsługi inwestora, który nie będzie się ograniczał już tylko do obsługi zezwolenia.

Zaznaczyła przy tym, że spółki strefowe nadal będą odpowiedzialne za wydawanie zezwoleń i ich kontrolę, więc tu ich rola się nie zmienia.

Nowością są - oceniła przedstawicielka krakowskiej SSE - kryteria otrzymywania zezwolenia, które teraz będą zależeć od: nakładów inwestycyjnych, jakości inwestycji oraz lokalizacji.

"Nie do końca wiemy, jak nowe kryteria jakościowe zadziałają w praktyce, ale są one na pewno czytelnym sygnałem, że chcemy wspierać inwestycje o wyższej wartości dodanej. Dobrym pomysłem jest znaczne obniżenie progów dla małych i średnich przedsiębiorstw, bo daje większe szanse, że będą one mogły także korzystać z pomocy strefowej" - dodała Popławska.

Ministerstwo Rozwoju planuje rozszerzyć zachęty inwestycyjne na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi (SSE). Zwiększy to wartość nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2027 r. do 117,2 mld zł.

Według przedstawionych w środę planów do 2027 roku ma powstać w sumie 158,3 tys. miejsc pracy.

Preferencje podatkowe będą uzależnione od trzech podstawowych, a zarazem jasnych i czytelnych kryteriów: lokalizacji i charakteru inwestycji oraz jakości tworzonych miejsc pracy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Krakowska SSE widzi nowe możliwości rozwoju

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!