XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Lewica zaproponowała pakt społeczny dla Opola ws. wynagrodzeń

Lewica zaproponowała pakt społeczny dla Opola ws. wynagrodzeń
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Radni partii lewicowych złożyli do Rady Miasta Opole projekt uchwały - tzw. paktu społecznego - w sprawie wynagrodzeń. Chodzi pensje urzędników miejskich i o to, by miasto zwracało uwagę na stawki płacone pracownikom przez firmy, z którymi ratusz zawiera umowy.

Projekt "paktu społecznego" złożyli w Radzie Miasta Opole działacze partii Razem, Zieloni i Unii Pracy. Uchwała ma m.in. określać zasady wynagradzania w jednostkach podległych ratuszowi. "Zebraliśmy pod projektem uchwały blisko 400 głosów. Praktycznie nikt nam nie odmawiał wsparcia. Liczymy, że rada zachowa się podobnie" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Adam Pieszczuk z partii Zieloni.

Według Szymona Pytlika z partii Razem, uchwała będzie miała charakter intencyjny, jednak powinna w pośredni sposób wywierać wpływ na poziom wynagrodzeń w Opolu. "Chcemy, żeby miasto płaciło godnie nie tylko pracownikom urzędu i podległych mu jednostek, ale też podczas podpisywania umów na usługi zawierało odpowiednie zapisy, gwarantujące odpowiednie wynagrodzenie. Nie chcemy powrotu do sytuacji z początku roku, gdy okazało się, że firma wynajęta przez miasto płaciła swoim pracownikom nieco ponad złotówkę na godzinę. Oczywiście, miasto nie może zmusić firmy na swoim terenie do płacenia określonych stawek, jednak ma wpływ na rodzaj inwestorów, których ściąga do Opola" - powiedział Szymon Pytlik z partii Razem.

"Chodzi nam o to, by do naszego miasta zapraszano pracodawców gotowych płacić więcej niż pensja minimalna i zainteresowanych długofalowym działaniem. Miasto oferuje inwestorom tereny z określonymi bonifikatami. Skoro firmy otrzymują od nas ulgi i bonifikaty, to jako mieszkańcy Opola mamy prawo oczekiwać też coś z ich strony" - uważa Pieszczuk.

Powiedział, że działacze zrobili "konkretne obliczenia" kosztów życia w Opolu. "Na ich podstawie uważamy, że do normalnego funkcjonowania Opolanin powinien mieć dochody na poziomie 70 proc. średniej krajowej. Do takiego poziomu jako minimum chcemy dążyć. Mam nadzieję, że dzięki takim inicjatywom jak nasza będzie możliwe prowadzenie świadomej polityki polegającej na zapraszaniu do nas firm poszukujących czegoś więcej niż taniej siły roboczej" - podkreślił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Lewica zaproponowała pakt społeczny dla Opola ws. wynagrodzeń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!