Liczba wniosków emerytalnych do ZUS wzrośnie o jedną czwartą

Liczba wniosków emerytalnych do ZUS wzrośnie o jedną czwartą
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W IV kwartale wpłynie do ZUS o jedną czwartą wniosków emerytalnych więcej niż zwykle. 1 października wchodzi w życie obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wnioski można składać 30 dni przed uzyskaniem prawa do emerytury.

ZUS policzył ile dodatkowych wniosków może wpłynąć do poszczególnych oddziałów Zakładu w związku ze zmianą w prawie. Szacunki mają pomóc w logistycznym przygotowaniu się do obsługi zwiększonego ruchu klientów ZUS.

Rzecznik prasowy Zakładu Wojciech Andrusiewicz podał, że z obliczeń wynika iż maksymalnie o emeryturę może wystąpić 331 tys. 300 osób - o 24 proc. więcej, niż zwykle w IV kwartale. Standardowo wpływa prawie 1,4 mln wniosków, z czego 167 tys. składanych po raz pierwszy - podał.

Spośród 43 oddziałów ZUS najwięcej dodatkowych wniosków emerytalnych potencjalnie może wpłynąć do oddziału w Jaśle (34 proc.), Radomiu i Nowym Sączu (po 32 proc.) powyżej 30 proc. normalnego napływu wniosków spodziewanych jest również w oddziałach w Płocku, Opolu, Biłgoraju, Tomaszowie Mazowieckim, Rzeszowie i Białymstoku.

Najniższy odsetek dodatkowych wniosków może trafić do oddziałów ZUS Warszawa I (15 proc. ponad normalny wpływ), Zabrzu (16 proc. więcej), Chorzowie i Krakowie (po 17 proc. więcej). Do 20 proc. więcej niż normalny napływ może być też w oddziałach w Sosnowcu, Warszawa III i Rybniku.

Najwięcej nowych uprawnionych do emerytury w IV kwartale będzie w oddziale w Gdańsku (14.248 osób), Rzeszowie (11.850 osób) i Krakowie (11.560 osób). Powyżej 10 tys. osób jest też w oddziałach w Rybniku, Kielcach, Lublinie i Wrocławiu. Najmniejsza grupa osób uzyskujących prawo de emerytury w IV kwartale jest w Gorzowie Wielkopolskim (3.516 osób), Pile (3.576 osób) i Tarnowie (3.637 osób).

Rzecznik przypomniał, że są to obliczenia na podstawie danych ZUS. Przywrócenie niższego wieku emerytalnego nie oznacza obowiązku przechodzenia na emeryturę tylko uzyskanie praw emerytalnych. Ze statystyk Zakładu wynika, że z chwilą uzyskania prawa do emerytury występuje o jej przyznanie ok. 82 proc. uprawnionych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!