Liderzy nowych technologii z Izraela na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Liderzy nowych technologii z Izraela na Europejskim Kongresie Gospodarczym
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Izrael ma potencjał, by stać się bardzo ważnym partnerem gospodarczym Polski, zwłaszcza jeśli poważnie traktujemy hasło innowacyjności. O tym, jak tej współpracy nadać nowy impuls będzie mowa podczas spotkań gospodarczych Polska-Izrael w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Gdy mowa o współpracy gospodarczej zawsze mamy na myśli handel zagraniczny, wzajemne inwestycje. W przypadku kontaktów biznesowych z Izraelem nie mamy pod tym względem na co narzekać, chociaż zawsze mogłoby być lepiej - obroty handlowe na poziomie ponad 800 mln dolarów nie są powodem do wstydu, ale i na kolana nie rzucają. Także struktura handlu nie jest specjalnie oryginalna - największe pozycje w polskim eksporcie to maszyny i urządzenia.

Polsko-izraelska współpraca może wykroczyć poza tą „zwykłą” wymianę handlową, Izrael jest bowiem doskonałym i udanym przykładem przestawienia gospodarki na innowacyjne tory, co dziś jest priorytetem obecnego rządu. Grzechem byłoby zatem nie skorzystanie z izraelskich doświadczeń. Jeszcze pół wieku temu Izrael był krajem rolniczym, dziś jest technologiczną potęgą.

W światowych rankingach mierzących poziom innowacji Izrael znajduje się na drugim miejscu, tuż za Doliną Krzemową, natomiast wydatki na inwestycje w nowe technologie w przeliczeniu na jednego mieszkańca stawiają kraj już na pierwszym miejscu na świecie. Tylko w Tel Avivie jest ponad tysiąc start-upów. Swoje siedziby lub centra badań i rozwoju mają tam największe korporacje, takie jak IBM, Facebook, Google czy Deutsche Telekom.

Oczywiście, automatycznie kopiowanie rozwiązań najczęściej nie przynosi dobrych efektów, trzeba bowiem uwzględniać specyfikę Izraela - by wspomnieć chociażby brak jakichkolwiek bogactw naturalnych czy też - ze względu na sytuację geopolityczną - znaczącą rolę armii i przemysłu obronnego w rozwoju nowych technologii. Tyle że skoro tam zastosowano mechanizmy, które działają, to warto się przyjrzeć, które z zastosowanych tam rozwiązań mogą się sprawdzić w polskich warunkach. Np. przy rządzie działa Biuro Głównego Naukowca, które dysponuje rocznym budżetem na poziomie 450 mln dol. Jego zadaniem jest promowanie i wspieranie najbardziej przedsiębiorczych obywateli i ich biznesowych pomysłów za pośrednictwem różnych inicjatyw.

Marsz ku zaawansowanym technologiom Izrael rozpoczął na dobre w latach 90. W ramach budowy rynku kapitałowego wprowadzono program, który zakładał stworzenie sieci inkubatorów technologicznych. W latach 1991-2012 rząd zainwestował w 1,7 tys. projektów 650 mln dol., a kolejne 3,5 mld dol. dołożył sektor prywatny. Widać zatem, że współpraca sektora publicznego i prywatnego jest wręcz niezbędna.

Mechanizmy publicznego wsparcia innowacyjnej działalności będą zapewne wątkiem niejednej kongresowej debaty, tu jednak będziemy mieli do czynienia z przykładami sprawdzonymi w praktyce.

Co najważniejsze, będzie już można mówić o konkretach, bo polsko-izraelska współpraca w dziedzinie innowacji jest już faktem. Izraelskie fundusze Venture Capital są już dość aktywne na polskim rynku, by wymienić polskie przedstawicielstwo funduszu VC Giza (który zainwestował m.in. w Audiotekę), umowę z NCBiR podpisał również kilka lat temu inny fundusz Pitango. O izraelskich doświadczeniach jeśli chodzi o wspierania start-upów opowie Eugene Kandel, szef Start-Up Nation Central i doradca gospodarczy premiera.

Innowacje rodzą też nowe wyzwania - i przed firmami i przed administracją publiczną. Rozwój technologii teleinformatycznych sprawia, że pojawia się zagrożenie atakami hakerskimi, cyberterroryzmem itp. Stąd cyberbezpieczeństwo będzie jednym z ważniejszych wątków polsko-izraelskich spotkań gospodarczych na EEC 2017. Z prezentacjami na ten temat wystąpią przedstawiciele izraelskiego rządu: Michael Levinrad, dyrektor wykonawczy ds. współpracy międzynarodowej w Izraelskiej Krajowej Dyrekcji ds. Cybernetyki (INCD) oraz Iddo Moed, koordynator ds. cyberbezpieczeństwa w izraelskim MSZ.

Europejski Kongres Gospodarczy był zawsze miejscem debat i wymiany poglądów i doświadczeń. Tym razem jeśli chodzi i innowacyjność i nowe technologie, przyjdzie wymieniać doświadczenia z liderami w tej dziedzinie.

* * *
Spotkania gospodarcze Polska-Izrael
10 maja 2017 r. | 14.45-16.30 |17.00-18.30,
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach


Szczegółowe informacje o Europejskim Kongresie Gospodarczym: http://www.eecpoland.eu/pl/
 
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!