XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Litwini zakończyli reorganizację polskich szkół

Litwini zakończyli reorganizację polskich szkół
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Na Litwie zakończyła się reorganizacja szkół z polskim językiem nauczania. Minister oświaty i nauki Jurgita Petrauskiene podpisała w piątek rozporządzenie zatwierdzające program kształcenia średniego w ostatnich pięciu z 36 szkół z polskim językiem nauczania.

W wyniku trwającej na Litwie od kilku lat reorganizacji, mającej na celu optymizację sieci szkół, w kraju pozostało 36 z byłych 40 polskich szkół z programem kształcenia średniego. Dwie szkoły średnie w Wilnie i dwie w rejonie wileńskim zastały obniżone w statusie do szkół podstawowych ze względu na niewystarczającą liczbę uczniów.

"To bardzo dobry wynik" - ocenił w rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie Macierz Szkolna Józef Kwiatkowski.

Przypomniał, że "na początku procesu reorganizacji groziło nam, iż status szkoły średniej uda się zachować tylko w około 13 szkołach polskich". "Dzięki m.in. staraniom społeczności polskiej złagodzono kryteria zatwierdzania programu kształcenia średniego, co pozwoliło praktycznie utrzymać dotychczasową siatkę szkół polskich" - dodał.

Reorganizacji polskich szkół na Litwie przez ostatnie lata towarzyszyły protesty, wiece, petycje. Największe protesty dotyczyły Wileńskiej Szkoły Średniej im. Joachima Lelewela, która ostatecznie zachowała status szkoły średniej, ale musiała przenieść się do innego, położonego nieopodal budynku.

W rozmowie z PAP mer Wilna Remigijus Szimaszius wskazał, że przeniesienie szkoły Lelewela do innego gmachu było konieczne. "W tym roku, w porównaniu z rokiem poprzednim, w mieście mamy o 600 pierwszaków więcej. Musimy pomieścić wszystkie dzieci niezależnie od tego, czy są to Polacy, Rosjanie czy Litwini" - powiedział Szimaszius. Wyraził zadowolenie, że ostatecznie szkoła im. Lelewela zgodziła się na zamianę budynku.

Latem br. władze Wilna rozpoczęły gruntowny remont nowego budynku tej placówki; prace zostaną zakończone wiosną przyszłego roku, ale zajęcia odbywają się tam od kilku miesięcy. Wartość inwestycji to 2,3 mln euro.

"Stworzono dobre warunki do nauki" - powiedziała PAP dyrektor szkoły im. Lelewela Edyta Zubel.

W ocenie Józefa Kwiatkowskiego "po zakończeniu obecnego etapu reorganizacji zadaniem polskiej szkoły na Litwie jest zachowanie wysokiego poziomu nauczania i zadbanie o dobrą kadrę pedagogiczną".

Na Litwie działa około 80 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza ponad 11 tys. uczniów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Litwini zakończyli reorganizację polskich szkół

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!