XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

M. Morawiecki: na Śląsku powstał wartościowy program gospodarczo-społeczny

M. Morawiecki: na Śląsku powstał wartościowy program gospodarczo-społeczny
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Na Śląsku powstał wartościowy program gospodarczo-społeczny, zbieżny ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – ocenił wicepremier Mateusz Morawiecki, jeden z sygnatariuszy porozumienia na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego.

To porozumienie, podpisane w środę w Katowicach, to pierwszy taki dokument w Polsce, opracowany w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) przez regionalne środowiska i przedstawicieli różnych opcji politycznych.

Jest to program wszechstronnego rozwoju regionu, opierający się na trzech głównych kierunkach: reindustrializacji, czyli odbudowie przemysłu, metropolizacji i rewitalizacji. Został przyjęty w formie rekomendacji WRDS kierowanej do rządu.

"Powstał program gospodarczo-społeczny, który jest bardzo wartościowy" - oświadczył podczas konferencji prasowej po podpisaniu dokumentu wicepremier Morawiecki. Zaznaczył, że ma on "bardzo wysoki poziom zbieżności ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

"To, w jakiej formie, które z poszczególnych projektów zostaną wchłonięte, wdrożone w ramach Strategii Rozwoju, pozostanie jeszcze przez kilka miesięcy przedmiotem naszych analiz i pewnych dyskusji, ale nie ma zasadniczo rozbieżności, podobnie jak w ogromnym planie wzmocnienia infrastruktury woj. śląskiego i tutaj też przeznaczamy ogromne środki zarówno na kolej, jak i na rozwój dróg, co też w jeszcze lepszy sposób połączy mieszkańców i zakłady, przedsiębiorstwa woj. śląskiego z resztą kraju z i z Europą. Będziemy na pewno starali się wspierać w najlepszy możliwy sposób i realistycznie wartościowe inicjatywy gospodarcze woj. śląskiego" - dodał.

"Jest to historyczne porozumienie ponieważ mimo, że reprezentujemy - nawet tak jak tutaj stoimy - różne poglądy polityczne, w temacie rozwoju naszego województwa absolutnie się nie różnimy. Dzisiejsze spotkanie, podczas którego obecny był pan premier Mateusz Morawiecki, uznajemy za bardzo owocne, padło bardzo dużo dobrych deklaracji co do realizacji naszego porozumienia. Myślę, (…) że to nie jest tekst pobożnych życzeń, że to naprawdę jest dokument, którego realizacja jest możliwa. Po raz pierwszy od 21 lat stworzyliśmy dokument opracowany przez mieszkańców Śląska dla ludzi żyjących na śląsku" - powiedział przewodniczący WRDS i lider śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz.

Pytany o to, czy porozumienie będzie załącznikiem do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wicepremier zaprzeczył. "Tego dzisiaj nie mogę w ten sposób ująć, ponieważ jak tylko zgodzilibyśmy się na taki załącznik jako załącznik w pełnym tego słowa znaczeniu, to gwarantuję państwu, że za chwilę byśmy mieli 15 innych załączników. (…)" - powiedział.

Podkreślił jednocześnie, że do woj. śląskiego popłyną w najbliższych latach "historycznie najwyższe środki, jakie można sobie wyobrazić". "3,5 mld euro z samego tylko Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego - to jest dwa razy więcej, o 100 proc. więcej niż w poprzedniej perspektywie, czyli alokacja na Górny Śląsk jest historycznie wysoka i warto zadbać o to, by każda złotówka była wydana na inwestycje i rozwój, a nie na wygodę i przyjemności, bo inwestycje i rozwój zbudują długoterminowy wzrost gospodarczy. Z Polskiego Funduszu Rozwoju już dzisiaj pracujemy nad kilkoma projektami, część z nich jest objęta tajemnicą handlową, ale dotyczą inwestycji wielomilionowych również dla Górnego Śląska. Oprócz tego to program dla rewitalizacji Bytomia - to kolejne blisko pół miliarda złotych, prócz tego szereg mniejszych projektów budżetowych, które składają się w perspektywie 5-7 lat na kolejne 2,5-3 mld inwestycji na Górnym Śląsku" - wyliczał Morawiecki.

Autorzy dokumentu proponują nie tylko kierunki rozwoju regionu, ale także wskazują konkretne przedsięwzięcia, które mogłyby być realizowane na Śląsku. Wśród nich jest produkcja elektrycznych samochodów i autobusów, nowoczesnego czołgu, stworzenie bezzałogowej platformy stratosferycznej, uruchomienie instalacji do produkcji gazu syntetycznego czy przedsięwzięcia modernizacyjne w energetyce, w oparciu o nowoczesne technologie.

Dla części projektów, np. w sferze infrastruktury kolejowej i drogowej, zabezpieczone są środki unijne; wiele z tych przedsięwzięć znajduje się w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego, zarządzanym przez samorząd województwa. Duża część środków na inne proponowane inwestycje ma pochodzić z pieniędzy publicznych, które będą finansować rządową Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli m.in. z Polskiego Funduszu Rozwoju. Autorzy programu liczą też na formułę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego we współpracy z inwestorami. Ponadto postulują powołanie Śląskiego Banku Inwestycyjnego, który byłby w stanie finansować część inwestycji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: M. Morawiecki: na Śląsku powstał wartościowy program gospodarczo-społeczny

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!