Prof. Maciej Chorowski: Wspierajmy projekty, które mają szansę na rynkowy sukces

Prof. Maciej Chorowski: Wspierajmy projekty, które mają szansę na rynkowy sukces
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Finansowanie projektów? Polityka państwa postara się nie gasić iskier ani nie wyganiać pomysłodawców na obce rubieże. Ale też trzeba się kierować zasadą "nie finansuj nieznanego produktu na nieznany rynek" - wskazuje prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w rozmowie z Jackiem Ziarno.

- Podkreśla pan, by unijnych środków nie przyznawać tym, których główną zaletą jest opanowanie unijnej nowomowy - w rodzaju "synergia, zapłodnienie krzyżowe, innowacyjność, dyfuzja innowacji". Święta racja! Ale u niektórych naszych polityków czy prezesów firm uciekanie się do takich terminów jak Industry 4.0, synergia, ekosystem innowacji, wsparcie start-upów to także raczej nie kwestia przekonania czy wiedzy, ale mody, mantry pustosłowia czy nakazu politycznego. Czy to wynika m.in. z braku - jak to formułuje Jarosław Gowin - "kultury innowacji" w społeczeństwie, czy z tego, że po prostu chcemy pozostawać w świecie iluzji?

- Nie wierzę w dwie współistniejące, nieprzenikające się gospodarki. Tę "siermiężną", z mozołem, jak wół roboczy wytwarzającą PKB, i tę równoległą, innowacyjną, odkrywającą nowe horyzonty, poruszającą się w świecie marzeń, oczekiwań, leczącą nasze wieloletnie kompleksy. Gospodarka jest jedna. Rezerwy proste zostały już w niej skonsumowane. Trzeba się szybko odwołać do innych procesów, które pomogą nadal być konkurencyjnym.

Można stwierdzić, że właściwie każda firma, która ma istotną nadwyżkę przychodów nad kosztami i płaci podatki, jest - w jakimś sensie - innowacyjna. Inaczej już by jej nie było...

- Mało ambitne. Powód do satysfakcji?

- Nie. Tylko wskazanie, że polskie przedsiębiorstwa zachowują pewien poziom elastyczności, zdolności przystosowania się, a zatem i koniecznych zmian. A polityka państwa może przyspieszyć lub zahamować procesy unowocześniania gospodarki.

- Przez akty prawne na przykład?

- Na przykład. Przepisy premiujące prace badawcze w firmach lub na ich zlecenie to dobry stymulator. Tylko nie zachłystujmy się skokowym wzrostem wskaźnika niedługo po wprowadzeniu nowego prawa, gdyż wcześniej wiele przedsiębiorstw nie wykazywało ich w dokumentach. Nie było z tego większych korzyści, co więcej: takie zapisy mogły sprowokować biurokratyczno-kontrolne kłopoty. Najpierw w statystykach "skonsumujemy" głównie ukrytą pulę z przeszłości. Drugi rok pokaże, czy to będzie wzrost o trwałym charakterze. Poza wszystkim: by przyspieszyć i utrwalić pożądane zmiany w gospodarce, trzeba stworzyć solidne fundamenty.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prof. Maciej Chorowski: Wspierajmy projekty, które mają szansę na rynkowy sukces

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!