XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Madagaskar kusi przedsiębiorców z Polski

Madagaskar kusi przedsiębiorców z Polski
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Madagaskar kusi i zachęca firmy z Polski do współpracy i inwestycji na tej afrykańskiej wyspie, a możliwości są spore. Głównie w sektorze rolno-spożywczym. Polska mogłaby przyjrzeć się więc bliżej temu rynkowi, który na razie nie jest popularnym miejscem dla polskich inwestycji.

- Polscy inwestorzy mówią bardziej o tych krajach afrykańskich, gdzie mówi się po angielsku, bo w Afryce te angielskojęzyczne kraje są bardziej rozwinięte, jeśli chodzi o produkcję rolno-spożywczą, zaś francuskojęzyczny Madagaskar jest z kolei bardziej rozwinięty surowcowo - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Harison Randriarimanana, specjalny doradca prezydenta Madagaskaru

Madagaskar chciałby rozwinąć przy pomocy partnerów i inwestorów z Polski nie tylko przemysł rolno-spożywczy, ale także czyste rolnictwo.

- Jeśli chodzi o przemysł rolno-spożywczy to Madagaskar posiada ogromne możliwości. 40 proc. naszego terytorium nadaje się na uprawy rolne, a obecnie tylko 3 mln hektarów jest uprawianych na Madagaskarze, czyli jest jeszcze bardzo duży potencjał dla rolnictwa. Mamy 22 mln mieszkańców i z tych 3 mln hektarów nie możemy się wyżywić, więc przemysł rolno-spożywczy nie powinien być oddzielany od upraw - przekonywał Harison Randriarimanana.

- Myślę, że Madagaskar, który też przeżył okres gospodarki socjalistycznej może doskonale wykorzystać doświadczenia polskie, jeśli chodzi o rozwój gospodarki i rozwój sektora rolno-spożywczego, ale potrzebujemy maszyn i urządzeń - dodał.

- Uprawiamy tylko 3 mln hektarów, bo są to gleby łatwe do uprawy i żyzne, zaś 20 mln hektarów nie jest uprawianych, bo potrzeba inwestycji, maszyn i technologii, żeby je uprawiać i to mógłby być kierunek współpracy, jeśli chodzi o Polskę i Madagaskar - podkreślał Harison Randriarimanana.

Dodał, że we współpracy z inwestorami z Europy np. z Polską rozwijane mogłoby być też rybołówstwo.

- Mamy 5 tys. km wybrzeża, dzięki czemu można byłoby rozwijać rybołówstwo. I mimo, że mówimy po francusku, a nie po angielsku, to model polski, jeśli chodzi o biznes w innych krajach, jest modelem nie stricte B2B tylko o wiele bardziej ludzki, z ludzką twarzą, a to jest dla nas ważne. W ten sposób można byłoby w jakiś sposób zaradzić w tym zapóźnieniu w naszej współpracy. Mamy bardzo dynamiczny sektor prywatny i łatwo można byłoby pomyśleć o partnerstwach - mówił Harison Randriarimanana z Madagaskaru.

Republika Madagaskaru, położona jest na wyspie w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. To czwarta, co do wielkości wyspa na świecie i pierwsza w Afryce.

Madagaskar to kraj typowo rolniczy, gdzie z pracy na roli żyje ok. 75 proc. ludności. W hodowli przeważa bydło, trzoda chlewna, kozy i owce. Spore znaczenie mają połowy ryb morskich i śródlądowych. Rozwija się przemysł włókienniczy i skórzany. Madagaskar ma też surowce mineralne, jednak przemysł wydobywczy nie odgrywa głównej roli w gospodarce państwa.

Ponad połowa najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie znajduje się obecnie w Afryce. W ostatnich latach kontynent ten rozwijał się w średnim tempie ponad 5 proc. rocznie, a wydatki konsumpcyjne rosły tam w tempie 4 proc. i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się utrzymywał w przyszłości. Szacuje się, że łączna wartość rynków konsumpcyjnych w Afryce w 2020 roku wyniesie 1 bilion dolarów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Madagaskar kusi przedsiębiorców z Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!