Marszałek woj. podlaskiego: celem wzmocnienie potencjału i konkurencyjności regionu

Marszałek woj. podlaskiego: celem wzmocnienie potencjału i konkurencyjności regionu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Podlaskie ma swoją specyfikę i zamiast z nią walczyć, trzeba ją wykorzystywać. Rolnictwo to niezwykle istotny sektor naszej regionalnej gospodarki, a prowadzenie gospodarstw zarówno tych małych jak i większych jest dowodem przedsiębiorczości mieszkańców województwa - mówi portalowi wnp.pl Jerzy Leszczyński, marszałek województwa podlaskiego.

Jak wynika z założeń Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju oraz z regionalnego programu operacyjnego woj. podlaskiego na lata 2014-20, jedną z przyczyn słabszego rozwoju województwa jest struktura zatrudnienia. Nadal ok. 20 proc. pracuje w rolnictwie, choć w okresie 2000-14 ich udział zmalał z ok. 30 proc.

- Chcemy rozwijać rolnictwo, jednak nie wyklucza to wspierania firm – powiedział nam marszałek Leszczyński. Przeciwnie, sektor rolno – spożywczy wytwarza całą gamę potrzeb na określone towary i usługi, których trzeba dostarczyć. Warto w tym kontekście patrzeć na rozwój całościowo – rozwijanie rolnictwa może być pozytywnie sprzężone z podlaskim biznesem.

Według Jerzego Leszczyńskiego, struktura zatrudnienia nie wynika tylko z realizacji takiej, czy innej polityki. Składa się na nią wiele elementów: warunki naturalne (w przypadku Podlaskiego sprzyjające bardzo rolnictwu), warunki komunikacyjne, a nawet kulturowe, czy też wynikające z tradycji.

- Chodzi jednak o to, aby wszystkie te czynniki sprzyjały założonej przez nas strategii, a w konsekwencji realnemu rozwojowi mieszkańców – podkreślił.

Bariera infrastruktury

Inną barierą w rozwoju m.in. woj. podlaskiego jest gorsza niż w centralnej i zachodniej Polsce, infrastruktura komunikacyjna. Jednak realizacja takich inwestycji, jak budowa drogi ekspresowej Via Carpatia i linii kolejowej Rail Baltica (w zmodernizowanej formie istniejącego szlaku w Polsce) może istotnie przyczynić się do poprawy atrakcyjności regionu pod względem komunikacji.

- Bez wątpienia te inwestycje, wraz z drogą ekspresową Białystok – Warszawa, są kluczowe – mówi marszałek Leszczyński. - Via Carpatia ma zresztą ogromne znaczenie dla całej wschodniej Polski. Będzie ona miała ogromny wpływ na rozwój gospodarczy i spójność naszego województwa, łącząc z Białymstokiem ważne ośrodki gospodarcze: Suwałki i Bielsk Podlaski.

Jego zdaniem, jeżeli te inwestycje zostaną zrealizowane, a wiele zależy tu od decyzji i konsekwentnego działania rządu, to atrakcyjność biznesowa regionu znacznie wzrośnie. Władze regionu liczą też na to, że drogi te zostaną zbudowane w planowanych terminach.

Konkurencyjność

Według marszałka regionowi podlaskiemu nie brakuje jednak atutów sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości.

- Mamy małą, jak dotychczas, konkurencję, dobrze wykształcone kadry, coraz nowocześniejszą bazę naukową, a także transgraniczne położenie, które wiele firm już z powodzeniem wykorzystuje – odpowiedział nam Jerzy Leszczyński.

Regionalne specjalizacje

Marszałek Leszczyński przypomniał, że województwo podlaskie w swoim RPO określiło inteligencje specjalizacje. To one mają być siłą napędową innowacyjnej gospodarki tego regionu.

Marszałek wymienił następujące specjalizacje:

- sektor rolno-spożywczy i sektory powiązane z nim. Zakłada się, że będzie to m.in.  wydajne, precyzyjne rolnictwo, z silnie rozwiniętym przemysłem spożywczym (na czoło nadal wybijać się ma produkcja mleka i przetworów oraz żywności wysokiej jakości, w tym wytarzanej tradycyjnymi metodami), produkcja maszyn i silny sektor logistyki na potrzeby sektora rolno-spożywczego;

- przemysł metalowo-maszynowy (przetwórstwo metali; produkcja maszyn i urządzeń, w szczególności maszyn na potrzeby rolnictwa, przemysłu spożywczego i leśnictwa), przemysł szkutniczy (produkcja statków i łodzi z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, konstrukcji i oprzyrządowania) oraz robotyka;

- szeroko rozumiany sektor medyczny (diagnostyka chorób cywilizacyjnych; genetyka i biologia molekularna; medycyna regeneracyjna; nowoczesne metody terapii, w tym leczenia bezpłodności; wytwarzanie produktów leczniczych; technologie inżynierii medycznej, biotechnologia/ bioinformatyka; srebrna gospodarka; implanty medyczne; rehabilitacja, fizykoterapia; turystyka zdrowotna);

- ekoinnowacje i ekorozwój (inżynieria i budownictwo ekologiczne; badania nad bioróżnorodnością; rolnictwo i przetwórstwo ekologiczne; odnawialne źródła energii; budownictwo zasoboo- i energooszczędne, produkcja domów modułowych, produkcja na potrzeby budownictwa; leśnictwo, efektywne pozyskiwanie i przetwarzanie drewna);

- a także innowacyjne technologie i procesy przemysłowe (wielofunkcyjne materiały i kompozyty o zaawansowanych właściwościach, w tym nanoprocesy i nanoprodukty; sensory, w tym biosensory i inteligentne sieci sensorowe).

Sytuacja regionów Polski Wschodniej, w tym województwa podlaskiego, będzie tematem Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 22-23 września br. w Białymstoku. Więcej na ten temat specjalnym serwisie: www.wschodnikongres.eu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marszałek woj. podlaskiego: celem wzmocnienie potencjału i konkurencyjności regionu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!