Marszałek województwa lubelskiego: region na ścieżce wzrostu

Marszałek województwa lubelskiego: region na ścieżce wzrostu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Nadgraniczne położenie naszego województwa traktujemy jako atut. Pokonujemy kolejne bariery w rozwoju, jak np. w sferze infrastruktury transportowej. A przyszłością są specjalizacje regionalne - mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

"Peryferyjność" woj. lubelskiego, położenie na zewnętrznej granicy UE, wskazywana bywa jako utrudnienie w rozwoju. Czy to uwarunkowanie można zamienić w sukces?

- Położenie naszego województwa traktujemy jako atut. Stwarza ono doskonałe warunki dla inwestorów, którzy chcą działać w sąsiedztwie rynków wschodnich.

Od lat zresztą z powodzeniem wykorzystujemy graniczne położenie z Ukrainą i Białorusią, bo jest to dla nas naturalny partner do współpracy. Współpracuje ze sobą nie tylko biznes, ale również samorządy po obu stronach granicy.

Jakie są efekty?

- Otrzymujemy coraz więcej zapytań od ukraińskich podmiotów, zainteresowanych zakładaniem firm na terenie naszego województwa.

Nie mamy ponadto sygnałów, by lubelskie firmy miały kłopoty we współpracy z ukraińskimi partnerami. Mało tego, sprzedaż na tym rynku w sektorze rolno-spożywczym wzrosła.

Czy inną barierą w rozwoju m.in. woj. lubelskiego jest gorsza, niż w centralnej i zachodniej Polsce, infrastruktura komunikacyjna?

- To kolejna bariera, którą w ostatnich latach przekroczyliśmy. Wiemy bowiem, że sprawna, szybka, bezpieczna i spełniająca najwyższe standardy komunikacja to czynnik niezwykle istotny z perspektywy podejmowania decyzji o lokowaniu inwestycji oraz rozwijaniu lokalnej przedsiębiorczości.

Ze środków unijnych zrealizowaliśmy już wiele drogowych inwestycji. Dostępność komunikacyjna i techniczna województwa jest coraz lepsza. Powstały nowe obwodnice miast, most na Wiśle, Port Lotniczy Lublin.

Radzimy sobie coraz lepiej. Ale, oczywiście, liczymy na realizacje takich inwestycji jak budowa ViaCarpatia, bo będzie to dla nas kolejnym atutem w rozwoju regionu.

Kolejki na przejściach granicznych to też już historia?

- Mamy wysoko rozwiniętą infrastrukturę przejść granicznych z Ukrainą (cztery przejścia) i Białorusią (trzy przejścia), najnowocześniejszy w Polsce terminal do odpraw celnych w Koroszczynie oraz Centrum Logistyczne Małaszewicze, które daje możliwość przeładunku wszystkich towarów przewożonych drogą kolejową.

Dodatkowo rozwinięta kolej szerokotorowa ułatwia transport towarów do krajów wschodnich.

W jakich sektorach gospodarki są największe możliwości rozwoju województwa?

- Stawiamy m.in. na biogospodarkę, informatykę i automatykę oraz energetykę niskoemisyjną. Te regionalne specjalizacje oparliśmy na naszych atutach. Nasze mocne strony to m.in. wysokospecjalistyczne rolnictwo, produkcja żywności i produktów z nią związanych, przemysł drzewny, wzrastająca liczba firm działających w branżach związanych z informatyką i automatyką.

Liczymy także na rozwój energetyki w regionie, zarówno tej opartej na bogatych zasobach węgla kamiennego i gazu, jak również odnawialnej, bazującej na źródłach wykorzystujących energię z biomasy, słońca czy wody.

Efekty rozwoju sektora spożywczego są już dobrze widoczne, np. w postaci rosnącego eksportu...

- Branża ta jest jedną z najprężniej rozwijających się w województwie lubelskim. Dlatego też określono ją jako jedną z kluczowych dla regionu.

Lokalni przedsiębiorcy z branży spożywczej coraz lepiej radzą sobie na rynku międzynarodowym, a eksport produktów rolno-spożywczych województwa w ostatnich latach rósł stabilnie – po ok. 11 proc. w skali roku.

Możemy powiedzieć, że podbijają one kolejne rynki. Sery, miody, owoce i warzywa z Lubelszczyzny można już spotkać nie tylko w Europie, ale w wielu krajach na całym świecie.

Świetnie radzą sobie też firmy z branży mlecznej. Wymienię choćby Spomlek z Radzynia Podlaskiego czy SM Ryki. Sery produkowane przez te spółdzielnie trafiają na stoły w Rosji, Bułgarii, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

To napędza również rozwój przemysłu około spożywczego…

- Mamy wiele firm, które produkują maszyny wykorzystywane w przetwórstwie spożywczym. Mówiąc o prężnej gospodarce, nie można bowiem zapomnieć o branży maszynowej.

Już teraz polskie traktory montowane przez fabrykę Ursus w Lublinie  są eksportowane do Afryki. Sektor drzewny, kolejna kluczowa branża, radzi sobie równie dobrze. Meble z Black Red White czy produkty firmy Pol-Skone znane są w całej Europie.

Jak ocenia Pan szanse rozwoju województwa w oparciu o współpracę regionalną?

- Chyba nikt nie ma wątpliwości co tego, że podstawą rozwoju jest współpraca z jak najszerszym gronem partnerów zarówno po polskiej stronie, jak i po stronie partnerów zagranicznych. Województwo lubelskie jako jedyne graniczy z Ukrainą i Białorusią. To rodzi dodatkowe możliwości współpracy.

Przygotowaliśmy „Strategię współpracy transgranicznej Województwa Lubelskiego, Obwodu Wołyńskiego, Obwodu Lwowskiego na lata 2014-2020”.  Strategia wpisuje się doskonale w założenia nowego Programu współpracy transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014-20, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Budżet programu wynosi 183 mln euro.

Cztery województwa (podlaskie, lubelskie, podkarpackie i mazowieckie) i 10 obwodów (Ukraina i Białoruś) będą realizowały wspólnie projekty w obszarze poprawy i rozwoju usług transportowych i infrastruktury, promocji i zachowania dziedzictwa narodowego czy wsparcia dla efektywności i bezpieczeństwa granic.

W poprzedniej edycji programu tylko województwo lubelskie zrealizowano 34 projekty na kwotę ponad 46 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Marszałek województwa lubelskiego: region na ścieżce wzrostu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!