Miasto Poznań chce komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich

Miasto Poznań chce komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Miasto Poznań chce komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich (MTP) poinformował w czwartek podczas spotkania z załogą firmy prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Poznań jest właścicielem 40 proc. udziałów w MTP.

Ministerstwo Skarbu Państwa rozpoczęło w styczniu 2010 roku proces prywatyzacji spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. Prywatyzacja ma polegać na zbyciu 60 proc. udziałów w spółce, których właścicielem jest Skarb Państwa, pozostałe 40 proc. udziałów należy do miasta Poznania.

Ministerstwo otrzymało już analizę przedprywatyzacyjną od doradcy. Według służb prasowych Ministerstwa Skarbu w sprawie prywatyzacji MTP obecnie trwa ocena tej analizy. Niektóre z zapisów analizy są kwestionowane przez miasto Poznań.

"W analizie nie uwzględniono wpływu targów na gospodarkę narodową. Przecież targi zajmują się promocją gospodarki i nie może ta działalność nie być w zainteresowaniu państwa. Także program inwestycyjny jest naszym zdaniem zbyt skromny" - powiedział po spotkaniu z załogą prezydent Grobelny.

Miasto Poznań, jako współwłaściciel MTP chce komunalizacji spółki na rzecz samorządów miejskiego i wojewódzkiego, tak, aby utrzymać publiczny charakter spółki. Odpowiednie wnioski zostały skierowane do ministerstwa skarbu w 2010 roku.

"Targi nie działają w rynkowej konkurencji. Ich konkurentami są inne targi, które najczęściej są podmiotami publicznymi wspieranymi przez państwa i regiony." - powiedział po spotkaniu z załogą dziennikarzom prezydent Grobelny.

Miasto obawia się też, że nowy prywatny właściciel mógłby mieć inne cele niż spółka zarządzana przez podmioty publiczne, w tym maksymalizację zysków, co mogłoby doprowadzić do ograniczenia ilości imprez targowych czy innego wykorzystania terenów targowych.

Międzynarodowe Targi Poznańskie to jeden z najdłużej działających w Europie organizatorów targów. Od 1954 r. funkcjonowały jako wyodrębniona jednostka organizacyjna. W 1990 roku zostały przekształcone w spółkę z o.o. z udziałem Skarbu Państwa. Zawarto wówczas porozumienia m.in. pomiędzy Skarbem Państwa a miastem Poznań. SP stał się właścicielem 60 proc. udziałów w spółce, a miasto 40 proc. Na zmiany właścicielskie Targów muszą wyrazić zgodę obie strony.

W 2010 roku przychody ze sprzedaży wyniosły prawie 115 milionów złotych, a zysk netto ponad 4,3 miliona złotych. Firma zatrudnia 480 pracowników.

Targi Poznańskie dysponują największą w Polsce infrastrukturą targową i konferencyjną - mają 16 klimatyzowanych pawilonów o wysokim standardzie i dużej powierzchni (ponad 110 tys. m kw. w halach wystawienniczych i prawie 35 tys. m kw. terenu otwartego) oraz 81 nowoczesnych sal konferencyjnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miasto Poznań chce komunalizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!