Mieszany bilans Partnerstwa Wschodniego w ocenie jego inicjatorów

W ramach Partnerstwa Wschodniego niektórzy wschodni sąsiedzi przyspieszyli na drodze zbliżenia do UE, inni obniżyli standardy - ocenił w poniedziałek szef MSZ Radosław Sikorski. Szef MSZ Szwecji Carl Bildt wyraził rozczarowanie Ukrainą i Białorusią.

"Jeśli spojrzeć na fakty, wiadomości są raczej dobre" - powiedział Sikorski w Brukseli, pytany przy okazji ministerialnego spotkania Partnerstwa Wschodniego o bilans trzech lat tej unijnej inicjatywy. Kiedy jej autorzy, Sikorski i Bildt ogłaszali swój pomysł w 2008 roku, tłumaczyli, że celem jest zbliżenie do UE i jej standardów sześciu wschodnich sąsiadów - Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Największym rozczarowaniem od tego czasu okazały się Ukraina i Białoruś. Choć UE z Kijowem wynegocjowała i parafowała umowę stowarzyszeniową, to jej wejście w życie stoi pod dużym znakiem zapytania z powodu cofnięcia się tego kraju w przestrzeganiu demokracji, w tym uwięzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Białoruś zaś po wyborach prezydenckich z 2010 roku wznowiła represje wobec opozycji politycznej i stała się obiektem unijnych sankcji, po przejściowym ociepleniu stosunków z UE w latach 2008-2009.

"Największy wpływ mamy na tych, którzy chcą się z nami związać. Jeśli kraj tego nie chce, to nasze wpływy też są mniejsze. Zrobiliśmy wszystko i nawet więcej dla Białorusi, ale ona musi sama zdecydować, w jakim kręgu cywilizacji chce być" - powiedział Sikorski, pytany o udział Białorusi w PW. Na poniedziałkowe obrady został zaproszony szef MSZ Białorusi Siarhiej Martynau, jeden z nielicznych przedstawicieli białoruskich władz, którego UE nie objęła zakazem wjazdu.

Niektóre kraje uczestniczące w PW "przyspieszyły na drodze zbliżenia do Europy", a niektóre "obniżyły standardy" - przyznał Sikorski. "To jest forum do dyskusji z nimi na ten temat" - dodał.

Bildt powiedział dziennikarzom przed poniedziałkowym spotkaniem, że Mołdawia i Gruzja "radzą sobie w PW dobrze, lepiej niż oczekiwano". Białoruś - jak mówił - jest "strefą cienia" w tej części świata, a Ukraina "w tej chwili podąża drogą donikąd".

"Jednak ważne jest, by przesłać im sygnał, że sposób, w jaki przeprowadzą jesienne wybory, zadecydują o tym, w jakim pójdą kierunku" - dodał Bildt. Białoruś przeprowadzi wybory parlamentarne we wrześniu, a Ukraina - w październiku.

Wybory w październiku czekają także Gruzję, której prezydent Micheil Saakaszwili jest oskarżany przez opozycję o tendencje autorytarne. W poniedziałek organizacja obrony praw człowieka Amnesty International wyraziła zaniepokojenie, że władze Gruzji nie chronią opozycji i dziennikarzy przed "przemocą, która, jak się wydaje, ma cel polityczny". Jeszcze mocniej obrońcy praw człowieka krytykują za autorytaryzm władze Azerbejdżanu i jego prezydenta Ilhama Alijewa.

Sikorski przekonywał jednak, że cztery z sześciu państw PW zakończyły negocjacje umów o kompleksowej i pogłębionej strefie wolnego handlu, lub też są na zaawansowanym etapie rozmów. Wskazał, że to rezultat lepszy, niż ten, jaki udało się osiągnąć południowym sąsiadom UE w ramach Unii dla Środziemnomorza. Podkreślił, że umowy ze wschodnimi sąsiadami obejmują przyjęcie 60 proc. unijnego prawa, co "nie jest łatwe do zrealizowania". "To nie zdarzyłoby się, gdybyśmy nie zainicjowali PW" - podkreślił.

Partnerstwo Wschodnie to unijna inicjatywa współpracy ze wschodnimi sąsiadami UE. Ma na celu ustanowienie politycznego stowarzyszenia krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią (negocjowane umowy stowarzyszeniowe nie przewidują jednak perspektywy członkostwa), stworzenie kompleksowych i pogłębionych stref wolnego handlu, postępującą liberalizację reżimu wizowego i w dalszej perspektywie ustanowienie reżimu bezwizowego.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mieszany bilans Partnerstwa Wschodniego w ocenie jego inicjatorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!