Minister ds. równości ws. liczby kobiet w zarządach

Propozycje, które mają na celu zwiększenie udziału kobiet w zarządach firm, przedstawiła w piątek pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz chciałaby m.in., aby firmy informowały w sprawozdaniach o liczbie kobiet w organach decyzyjnych.

Minister Kozłowska-Rajewicz przedstawiła propozycje na konferencji, podczas której zaprezentowano raport Komisji Europejskiej na temat postępów w dziedzinie wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w dostępie do stanowisk kierowniczych w biznesie. W spotkaniu tym wzięli też udział: Michał Gondek z dyrekcji generalnej ds. sprawiedliwości KE, dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce Ewa Synowiec oraz Aleksandra Niżyńska z Instytutu Spraw Publicznych.

Kozłowska-Rajewicz podkreśliła, że jest zwolenniczką "miękkich" rozwiązań mających na celu zwiększenie udziału kobiet do minimum 30 proc. w radach nadzorczych i zarządach firm.

W pierwszym etapie chciałaby wprowadzić zapis, który obligowałby duże firmy do upublicznienia informacji o procentowym udziale kobiet w gremiach decyzyjnych. Firmy miałyby także publikować dane dotyczące proporcji zarobków kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach.

Zapis w tej sprawie mógłby się znaleźć w Kodeksie Pracy, a sprawozdania trafiałyby do GUS. Kozłowska-Rajewicz oceniła, że w oparciu o te dane mogłaby się rozpocząć debata publiczna dotycząca udziału kobiet w zarządach i radach nadzorczych firm.

Przedsiębiorcy mieliby także dążyć do wprowadzenia minimum 30-proc. kwotowego udziału kobiet w organach decyzyjnych. W przypadku, gdyby nie udało im się określonego poziomu osiągnąć, musieliby złożyć w tej sprawie wyjaśnienia. Kozłowska-Rajewicz zaznaczyła, że dopiero gdyby te rozwiązania okazały się nieskuteczne, można rozważyć "twarde" rozwiązania, czyli np. wprowadzenie obowiązkowych kwot.

Jak podkreślił Gondek, z raportu KE wynika, że organy decyzyjne spółek w UE są zdominowane przez mężczyzn a wzrost udziału w nich kobiet jest powolny i zróżnicowany w poszczególnych krajach. W Polsce kobiety stanowią 11,8 proc. członków zarządów, od 2010 r. zanotowano wzrost o 0,2 pkt. proc. Gondek ocenił, że liczba ta jest niska. "60 proc. absolwentów uczelni wyższych to kobiety. Kończą one studia ekonomiczne, menadżerskie, MBA jednak rzadko trafiają do rad nadzorczych spółek" - powiedział.

W UE tylko jeden na siedmiu członków zarządów firm notowanych na giełdach jest kobietą - 13,7 proc. To bardzo mały wzrost w porównaniu z 2010 roku, kiedy kobiety stanowiły 11,8 proc. Raport KE ocenia, że w tym tempie zajęłoby aż 40 lat, by osiągnąć znaczącą poprawę w równowadze kobiet i mężczyzn w firmach, a kobiety stanowiły przynajmniej 40 proc.

Na wzrost - o 1,9 proc. - zatrudnienia kobiet w zarządach w UE, wpłynęła głównie sytuacja we Francji. To efekt wprowadzonego tam w 2011 roku narodowego prawa dotyczącego równowagi płci. Udział kobiet w zarządach w tym kraju wzrósł z 12,3 proc. do 22,3 proc. od 2010 do 2012 roku. W kilku krajach natomiast udział ten zmalał - np. na Węgrzech z 13,6 proc. do 5,3 proc., a w Rumunii z 21,3 proc. do 10,3 proc.

Zmalała też z 3,4 proc. w 2010 roku do 3,2 proc. w 2012 roku liczba kobiet-prezesów zarządów firm.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister ds. równości ws. liczby kobiet w zarządach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!