Minister Zdrowia: sprawy pracownicze ważne, ale potrzeba czasu

Minister Zdrowia: sprawy pracownicze ważne, ale potrzeba czasu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił w piątek, że sprawy pracownicze są dla niego ważne; przyznał, że dostrzega w wielu przypadkach niegodnie niskie warunki pracy i płacy, ale mówił, że konieczny jest czas, by dokonać systemowych zmian.

Minister zgodnie z zapowiedziami przyjechał w piątek - w przeddzień manifestacji pracowników ochrony zdrowia - do Centrum Dialogu Społecznego w Warszawie, gdzie zaprosił przedstawicieli Porozumienia Zawodów Medycznych, by rozmawiać o ich postulatach. Przedstawiciele związkowców nie przyszli.

Minister skomentował w Centrum, że jest "trochę zdziwiony tym, że nikt do Centrum nie przybył, zwłaszcza że do ostatniej chwili nie było to takie pewne". "Otrzymałem odpowiedź od kilku organizacji, jeszcze w ostatniej chwili miałem sygnał, że niektórzy z nich pojawią się tutaj, więc wszystko było przygotowane" - powiedział.

"Trudno, jestem zdziwiony i jest mi trochę przykro, ale mam nadzieję, że dialog będziemy kontynuować, tak jak robimy to od 10 miesięcy w ministerstwie zdrowia, gdzie regularnie zbiera się zespół branżowy Rady Dialogu Społecznego i rozmawiamy o wszystkich problemach, także pracowników placówek medycznych" - dodał.

Radziwiłł wyraził nadzieję, że w przyszłym tygodniu dojdzie do spotkania, na którym uda się porozmawiać "o sprawach, które wszystkich trapią". Jak poinformował, spotkania są planowane we wtorek i środę.

Odnosząc się do propozycji m.in. Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, ws. spotkania w sobotę o godz. 16, po planowanej w stolicy manifestacji, minister ocenił, że nie jest to dobry pomysł. "Rozmowa podczas marszu ulicznego, to nie jest dobra okazja do spokojnej wymiany zdań i dlatego uważam, że powinniśmy usiąść do stołu i rozmawiać w Centrum Dialog" - powiedział.

Minister podkreślił, że sprawy pracownicze są dla niego ważne i dostrzega w wielu przypadkach niegodnie niskie warunki pracy i płacy. "To trzeba naprawić" - stwierdził. Dodał jednak, że niektórych spraw nie da się rozwiązać "od ręki" i wymagają zmian systemowych, a zatem i czasu.

Minister mówił, że zapowiedzi wzrostu nakładów na zdrowie, względem produktu krajowego brutto, są przełomowe. "Mam nadzieję, że przygotowywany w tej chwili projekt ustawy, który będzie gwarantował wzrost nakładów na ochronę zdrowia, jest gwarancją, że również pracownicy będą mogli czuć się bezpieczniejsi niż teraz w systemie, w którym notorycznie brakuje od bardzo wielu lat pieniędzy nie tylko na to, by realizować podstawową misję jaką jest opieka nad pacjentami, ale także zapewnienie godnych warunków pracy" - powiedział.

W ocenie Radziwiłła "jest rzeczą zupełnie oczywistą, że służba zdrowia jest dla pacjentów i to oni są najważniejsi". "Jakość opieki zdrowotnej, bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów muszą dla nas wszystkich - dla ministra i mam nadzieję, także dla wszystkich którzy pracują w służbie zdrowia - być na pierwszym miejscu" - dodał.

W wtorek w Centrum premier Beata Szydło spotkała się z przedstawicielkami NSZZ "Solidarność", po tym jak cztery z nich zdecydowały się przez dobę nie opuszczać gmachu ministerstwa by doprowadzić do możliwość przedstawienia szefowej rządu swojej oceny sytuacji w ochronie zdrowia. Po spotkaniu premier poinformowała, że ustalony został harmonogram spotkań i konsultacji dot. projektów ustaw przygotowywanych przez ministerstwo zdrowia. "Zobowiązałam pana ministra (zdrowia - PAP) do konkretnych działań, w konkretnym czasie" - powiedziała wówczas.

Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń wszystkich pracowników zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia i "radykalnego przyspieszenia" prac nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Chcą także przygotowania i uchwalenia ustawy o sieci szpitali, zwiększenia finansowania Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz utrzymania dotychczasowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Na najbliższą sobotę zaplanowano pierwszą wspólną manifestację wszystkich zawodów ochrony zdrowia zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych. PZM skupia m.in. dziewięć ogólnopolskich związków zawodowych: Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Fizjoterapia, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Minister Zdrowia: sprawy pracownicze ważne, ale potrzeba czasu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!