XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MIR: konsultacje z przewoźnikami ws. niemieckiej płacy minimalnej

MIR: konsultacje z przewoźnikami ws. niemieckiej płacy minimalnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wypracowanie wspólnego planu wobec działań KE dotyczących niemieckich przepisów o płacy minimalnej (MiLoG) było jednym z punktów konsultacji przedstawicieli rządu z przedstawicielami środowiska przewoźników zrzeszonymi w ramach Forum Transportu Drogowego, które odbyły się 28 maja 2015 r.

W posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu ds. wspierania działań sprzyjających rozwojowi międzynarodowego transportu drogowego wzięli udział m.in. minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak oraz przedstawiciele Kancelarii Prezesa rady Ministrów.

- Strona niemiecka w ciągu 2 miesięcy musi ustosunkować się do zarzutów przedstawionych przez Komisję Europejską. My jednak nie będziemy biernie oczekiwać na tę reakcję, dzisiejsze posiedzenie jest bardzo robocze, uzgadniające kolejne działania, jakie będziemy podejmować we współpracy z branżą transportową - powiedziała podczas posiedzenia minister Wasiak.

W minionym tygodniu Komisja Europejska, w wyniku działań podejmowanych przez polski rząd we współpracy z państwami członkowskimi Unii, wszczęła formalne postępowanie przeciwko Niemcom w zakresie przyjęcia przepisów o płacy minimalnej (MiLoG) i środków administracyjnych związanych z ich stosowaniem. Komisja uznała przepisy niemieckie za niezgodne ze swobodą świadczenia usług i przepływu towarów.

Podczas posiedzenia w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju omówiono stanowisko Polski wobec działań KE dotyczących niemieckich przepisów o płacy minimalnej (MiLoG), a także plany Francji dotyczące wprowadzenia dodatkowych obowiązków wobec pracowników delegowanych i objęcia tymi obowiązkami transportu międzynarodowego (tzw. loi Macron).

Omówione zostały także projekty nowelizacji ustaw: o czasie pracy kierowców (w zakresie noclegu w kabinie i należności z tytułu wyjazdów zagranicznych kierowców) i o transporcie drogowym.

W pracach zespołu, powołanego 25 stycznia 2015 r. przez Premier Ewę Kopacz, uczestniczą przedstawiciele kierownictw ministerstw infrastruktury i rozwoju, gospodarki, finansów, pracy i polityki społecznej, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, a także Głównego Urzędu Statystycznego i Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Zespołowi przewodniczy minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MIR: konsultacje z przewoźnikami ws. niemieckiej płacy minimalnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!