Młodzi chcą mieć realny wpływ na Polskę

Młodzi chcą mieć realny wpływ na Polskę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Młodym Polakom nie brakuje pomysłów na to, jak zmieniać Polskę - w tym pobudzać przedsiębiorczość i zastopować emigrację zarobkową. Problem w tym, że ich głos często jest słabo słyszalny i nie ma wpływu na rzeczywistość.

O perspektywach ludzi młodych w Polsce, a także w Unii Europejskiej mówiono podczas debaty „Młodzi liderzy o przyszłości Europy”, w którym wzięli udział przedstawiciele świata polityki, nauki, biznesu, a przede wszystkim zaangażowani w życie społeczno-gospodarcze przedstawiciele młodego pokolenia.

Prof. Jerzy Buzek, były premier RP i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, zwrócił uwagę na buntownicze nastroje w takich krajach jak Hiszpania czy Grecja, gdzie więcej niż połowa młodych ludzi nie ma pracy. Za swój los często obwiniają oni UE.

Paweł Grzegorczyk, student UJ i członek zarządu Klubu Jagiellońskiego, zaznaczył, że „młode pokolenie jest wkurzone na Polskę”. Wysokie bezrobocie oraz niskie zarobki w stosunku do kosztów życia są katalizatorem emigracji zarobkowej.

Potrzebne jest szybkie zdefiniowanie problemów młodego pokolenia i wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Trzeba pamiętać o perspektywie po 2020 r., gdy skończą się duże środki unijne dla polskiej gospodarki.

Polska, pozbawiona zewnętrznego bodźca w postaci dotacji z UE, a także zmagającą się z problemami demograficznymi i niską innowacyjnością może znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Stworzenie szans rozwoju dla młodych przedsiębiorców, a także ich większy wpływ na ustawodawstwo to jeden z pomysłów na uwolnienie energii, która może pobudzić rozwój Polski w kolejnych latach.

To przesłanie ma być lepiej słyszalne również dzięki projektowi EEC - Liderzy Przyszłości, który jest nowością w agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jego celem jest kreowanie i promowanie aktywnej postawy obywatelskiej oraz zwiększenie zaangażowania młodych osób w życiu publicznym.

Projekt oferuje studentom wykłady otwarte, możliwość udziału w charakterze prelegenta dyskusji lub słuchacza oraz współpracy przy organizacji wydarzenia.

Wykłady odbywać się będą w Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (ul. Bogucicka 5).

Wśród gości wykładów znajdą się m.in. Jerzy Buzek, a także Jakub Karnowski, prezes PKP oraz Paweł Tamborski, prezes GPW.

Szczegóły na: http://www.eecpoland.eu/eec-liderzy-przyszlosci/odkrywanie/
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Młodzi chcą mieć realny wpływ na Polskę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!