XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Morawiecki: Polska na czele V4 skupi się na innowacjach i rozwoju start-upów

Morawiecki: Polska na czele V4 skupi się na innowacjach i rozwoju start-upów
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polskie przewodnictwo w pracach Grupy Wyszehradzkiej w gospodarce skupi się na innowacjach, rozwoju start-upów, polityce spójności i jednolitym rynku UE - mówił w czwartek w Warszawie wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Szef resortu rozwoju spotkał się z przedstawicielami ministerstw odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze pozostałych państw V4: Czech, Słowacji oraz Węgier. Oprócz nich w rozmowach wzięli też udział reprezentanci władz Bułgarii, Chorwacji, Słowenii i Rumunii.

Na konferencji prasowej Morawiecki przedstawił gospodarcze cele polskiej prezydencji. Jak wskazał, Grupa Wyszehradzka w obszarze innowacji i start-upów ma wspólne interesy. Podkreślił też, że dzięki wspólnym działaniom w obszarze unijnej polityki spójności głos państw Grupy Wyszehradzkiej jest słuchany uważniej.

"Byliśmy w stanie powołać największy fundusz publiczny dla start-upów w Europie Środkowej, w którym jest 3,5 mld zł (ze środków publicznych - PAP) oraz 3,5 mld zł z funduszy venture capital. I sądzę, że to dobra platforma przyciągająca uwagę do start-upów z całej Europy Centralnej, nie tylko z Polski" - przypomniał szef resortu rozwoju.

"Chcemy stworzyć szerszą platformę do współpracy z krajami V4. Wiem, że nasi czescy i węgierscy przyjaciele wyrazili podobne zdanie" - dodał Morawiecki.

Zaznaczył również, że należy wypracować mechanizmy zapobiegające kolejnej fali drenażu mózgów. "Tak więc promocja start-upów z jednej strony jest bardzo wartościowa, z drugiej strony chcielibyśmy, aby gospodarki państw wyszehradzkich korzystały z innowacji i start-upów" - mówił.

Przemawiający w imieniu rządu w Pradze czeski wiceminister przemysłu i handlu Jirzi Havliczek przypomniał, że Czesi w trakcie swojego rocznego przewodnictwa w pracach V4 także koncentrowali się na unijnej agendzie cyfrowej, innowacjach, start-upach oraz negocjowanym między UE a USA porozumieniu o wolnym handlu (TTIP). "W wielu kwestiach udało nam się doprowadzić dyskusję do końca" - zauważył.

"W polskim przewodnictwie Republika Czeska dostrzega kontynuację wielu ważnych tematów. Cieszymy się, że możemy to wesprzeć" - podkreślił.

Polska 1 lipca na rok przejęła rotacyjne przewodnictwo w pracach V4. Czwartkowe spotkanie z przedstawicielami resortów krajów Europy Środkowej i Wschodniej wpisywało się w ciąg wydarzeń inaugurujących prezydencję. Przedstawiciele Bułgarii, Czech, Chorwacji, Słowacji, Słowenii, Rumunii i Węgier przyjechali do Warszawy na zaproszenie wicepremiera Morawieckiego.

Powołany w czerwcu przez Ministerstwo Rozwoju dedykowany start-upom program "Start in Poland" ma na celu inwestowanie w perspektywiczne przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich rozwoju. Firmy otrzymają poomoc na każdym etapie rozwoju oraz ewentualnej ekspansji międzynarodowej. Adresowany jest on również do podmiotów zagranicznych.

Ministerstwo Rozwoju w towarzyszącym konferencji komunikacie wyjaśniło, iż uważa innowacyjność za kluczowy czynnik stymulujący rozwój i konkurencyjność gospodarek. "Zależy nam na jak najlepszej wymianie informacji na temat dobrych praktyk, zmniejszeniu obciążeń administracyjnych, ułatwieniach w zakładaniu biznesów, metod powstrzymania młodych innowacyjnych firm przed przenoszeniem swojej działalności poza Unię Europejską, realizacji wspólnych projektów badawczych. Chcemy wypracować rozwiązania, które wzmocnią współpracę w ramach polityki klastrowej. Podjąć rozmowy o wspólnej realizacji projektów w ramach hubów innowacji (...), w tym określić obszary tematyczne tej współpracy (np. na bazie inteligentnych specjalizacji i ponadregionalnych klastrów)" - napisało.

Resort podkreślił też, że dobre funkcjonowanie jednolitego rynku, w tym prawidłowe stosowanie zasad konkurencyjności jest gwarantem efektywnej gospodarczo Unii Europejskiej. Wśród priorytetów wymienił implementację Strategii Jednolitego rynku towarów i usług. "Jej sukces będzie zależał od sposobu realizacji takich inicjatyw jak geoblokowanie (ograniczanie dostępu do usług na poszczególnych obszarach - PAP), paszport usługowy (dokument ułatwiający prowadzenie biznesu na terenie UE - PAP), inicjatywy na rzecz start-upów" - wskazał.

Ministerstwo Rozwoju zadeklarowało ponadto chęć rozmowy o już zaproponowanych przez Komisję Europejską rozwiązaniach, jak i faktycznych problemach, na jakie napotykają np. konsumenci w środowisku online czy przedsiębiorcy chcący rozpocząć działalność transgraniczną.

"Szczególną uwagę poświęcimy zagadnieniu protekcjonistycznych działań niektórych państw członkowskich na rynku wewnętrznym UE i wynikających z nich barier dla swobodnej działalności przedsiębiorców. Rozwiązanie tego problemu wymaga dużej aktywności ze strony Grupy Wyszehradzkiej, nie tylko ze względu na interes państw naszego regionu, ale również z uwagi na utrzymanie silnego i efektywnego rynku wewnętrznego, jako celu całej Unii Europejskiej" - zaznaczyło w komunikacie.

Resort uznał też, że polityka spójności jest jednym z głównych instrumentów na rzecz wzrostu i zatrudnienia oraz podnoszenia konkurencyjności UE, państw członkowskich i ich regionów na arenie międzynarodowej. "Jest polityką inwestycyjną i służy wyrównywaniu poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego w UE. Z pozytywnych efektów polityki spójności korzysta cała europejska gospodarka, a nie tylko jej bezpośredni beneficjenci" - wyjaśnił.

"Będziemy głośno mówić o zaletach tej polityki, dążąc do uproszczenia procedur, prorozwojowego ukierunkowania i przyspieszenia inwestycji oraz wzmocnienia jej rezultatów. Jeszcze w tym roku rozpocznie się przegląd aktualnie obowiązującego budżetu UE na lata 2014-2020. Tempa nabiorą też rozmowy o jego następcy na kolejną perspektywę. Zależy nam, by Grupa V4 wypracowała wspólne stanowisko wobec zagadnień związanych z przyszłością polityki spójności, które będzie prezentowane na forum UE" - wskazał.

Ministerstwo Rozwoju zaznaczyło także, iż celem działań polskiej prezydencji w V4 jest wzmocnienie relacji społeczno-gospodarczych i politycznych w ramach Grupy Wyszehradzkiej, tak by znaczenie jej państw na arenie europejskiej i światowej wzrosło. Zapowiedziało przygotowanie wspólnych projektów o znaczeniu strategicznym dla regionu, a dotyczących różnych obszarów i dziedzin, np. infrastruktury, badań, eksportu. Według MR lista projektów będzie efektem prac specjalnie powołanej grupy przedstawicieli krajów V4. "Liczymy, że rozpoczną się one jak najszybciej. Pierwszym etapem będzie wybór obszarów, w których wspólne działania przyniosą największe efekty. Następnym, opracowanie szczegółowych rozwiązań i realizacja przedsięwzięć" - tłumaczyło.

Oprócz tego resort rozwoju zapowiedział też starania zmierzające do powstania makroregionalnej strategii UE dla obszaru Karpat. "Dzięki niej zostaną stworzone trwałe ramy współpracy krajów i regionów karpackich, w celu zwiększenia poziomu i jakości życia mieszkańców makroregionu" - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Morawiecki: Polska na czele V4 skupi się na innowacjach i rozwoju start-upów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!