XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MPiPS: rząd przyjął wszystkie nasze projekty zapowiedziane w expose

MPiPS: rząd przyjął wszystkie nasze projekty zapowiedziane w expose
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Rząd przyjął już wszystkie projekty resortu pracy zapowiedziane w expose; cztery z ustaw zostały uchwalone przez parlament - poinformował w środę szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz. Najważniejsze dotyczą ograniczenia umów czasowych, świadczeń dla rodziców, domów seniora.

W środę Kosiniak-Kamysz podsumował ostatnie półrocze pracy resortu. "W polityce utarło się, że w roku wyborczym nie wprowadza się zmian. My temu twierdzeniu zaprzeczamy" - powiedział. Dodał, że wszystkie projekty mają na celu doprowadzenie "małymi krokami do wielkiej zmiany w polityce rodzinnej".

Minister wyliczał, co udało się w ostatnim czasie zmienić. Wspomniał o przyjętej we wtorek przez rząd ustawie gwarantującej wsparcie finansowe dla wszystkich rodziców, którym urodziło się dziecko. Obecnie z dłuższych urlopów rodzicielskich mogą korzystać jedynie rodzice zatrudnieni na umowach o pracę oraz pracujący na zleceniach, o ile opłacają dobrowolnie składki. Takiego prawa nie mają studenci, bezrobotni, rolnicy, pracujący na umowach o dzieło. Po wejściu ustawy w życie przez rok od urodzenia dziecka (w przypadku urodzenia wieloraczków odpowiednio dłużej) rodzice otrzymają 1 tys. zł miesięcznie. Według szacunków resortu, skorzysta z niego nawet 125 tys. rodziców.

Projekt wprowadzający zasadę "złotówka za złotówkę" spowoduje, że rodziny, które przekroczą próg dochodowy uprawniający do świadczeń, nie stracą wsparcia finansowego państwa, jak było do tej pory. Ich świadczenia będą obniżane wraz ze wzrostem dochodów. "Polityka rodzinna nie może zniechęcać do pracy, powinna do niej zachęcać. Dajemy rodzicom gwarancję, że gdy rozpoczną pracę, z dnia na dzień nie stracą wsparcia finansowego państwa - mówił Kosiniak-Kamysz. Według resortu, zmiany spowodują, że ze świadczeń będzie mogło skorzystać dodatkowe 160 tys. rodziców.

Według ministra, kończy się czas wiecznych umów o pracę na czas określony. "Umowy o pracę na czas określony nie będą mogły być zawierane łącznie na dłużej niż 33 miesiące, a ich liczba nie będzie mogła przekraczać trzech" - przypomniał. Według MPiPS, to rozwiązanie kompromisowe między oczekiwaniami organizacji pracodawców, którzy chcieli 48 miesięcy, a postulatami związków zawodowych, które proponowały 18 miesięcy.

Kosiniak-Kamysz mówił również o Karcie Dużej Rodziny, która od 1 stycznia ma moc ustawy. Kartę ma już 910 tys. osób, mogą korzystać ze zniżek w 5,6 tys. placówek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MPiPS: rząd przyjął wszystkie nasze projekty zapowiedziane w expose

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!