LIVE XVI Europejski Kongres Gospodarczy

MR: 700 mln euro z UE na projekty międzynarodowe

Polskie firmy i instytucje mogą korzystać z pieniędzy UE, pochodzących nie tylko z krajowych i regionalnych programów, ale również z transnarodowych. Na projekty międzynarodowe w programach "Europejskiej Współpracy Regionalnej" zarezerwowano w sumie 700 mln euro w latach 2014-2020.

Jak podkreśliło Ministerstwo Rozwoju (MR), pierwszy nabór projektów w programie "Europa Środkowa" wystartował jeszcze w ubiegłym roku. "Złożono 611 aplikacji projektowych, z których wybrano 90 projektów o łącznej wartości dofinansowania ponad 197 mln euro" - zaznaczyło ministerstwo.

Najwięcej zgłoszonych projektów dotyczyło przedsiębiorczości, wspierania innowacji społecznych i gospodarczych w regionach oraz wykorzystania dziedzictwa kulturowego. "Z kolei w programie +Interreg Europa+ najwięcej wniosków (81 spośród 261) dotyczy poprawy wdrażania polityk i programów rozwoju regionalnego oraz wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. W programie +Region Morza Bałtyckiego+ najpopularniejszym wśród wnioskodawców tematem jest czystość wód oraz wsparcie dla innowacji nietechnologicznych" - podkreślił resort rozwoju.

"Cieszy mnie coraz większe zainteresowanie polskich beneficjentów programami transnarodowymi. Liczę na to, że tendencja ta utrzyma się w kolejnych naborach. Warto, by polskie instytucje i firmy wykorzystały szansę, jaką niesie udział w tych międzynarodowych projektach" - ocenił cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Jak dodał, w przypadku programu "Region Morza Bałtyckiego" zatwierdzono 78 projektów, w których uczestniczy 66 polskich partnerów. "Środki, na które mogą liczyć polscy beneficjenci, to około 12,5 mln euro" - podkreślił wiceszef resortu.

Pierwsze nabory wystartowały także w programach transgranicznych "Południowy Bałtyk", "Polska-Saksonia" i "Polska-Słowacja". "Obecnie trwa ocena tych projektów. W programie +Południowy Bałtyk+ złożono więcej projektów niż w analogicznym okresie poprzedniej perspektywy finansowej. Łączna wartość wnioskowanego unijnego dofinansowania to ponad 35 mln euro. Najwięcej aplikacji (12 spośród 27) dotyczyło koncepcji niebieskiego i zielonego wzrostu, czyli wykorzystania zasobów naturalnych i zasobów Bałtyku w sposób zrównoważony" - zaznaczyło MR.

"W ramach programu +Polska-Słowacja+ złożono 37 aplikacji projektowych na kwotę ponad 43 mln euro. Zdecydowana większość wniosków dotyczyła dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego" - dodano.

Hamryszczak zauważył, że projekty transgraniczne wspierają nie tylko rozwój gospodarczy i społeczny regionów przygranicznych w Polsce. "O ich wyjątkowości świadczy to, że wspierają tworzenie powiązań z instytucjami i firmami z krajów sąsiednich, a przede wszystkim to, że budują i wzmacniają więzi między społecznościami z obu stron granicy. Z uwagi na międzynarodowy charakter projektów, zależy mi na tym, by były to przedsięwzięcia o wysokiej jakości" - powiedział wiceminister rozwoju.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MR: 700 mln euro z UE na projekty międzynarodowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!