XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MRPiPS: pod względem bezrobocia przyszły rok będzie nie gorszy niż 2016

MRPiPS: pod względem bezrobocia przyszły rok będzie nie gorszy niż 2016
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Pod względem poziomu bezrobocia 2017 rok nie powinien być gorszy niż obecny - mówi PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Bezrobocie - jak ocenia - może być niższe niż 8 proc., a dodatkowo może obniżyć je planowane przez rząd objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich Polaków.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku wyniosła 8,2 proc. W końcu miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 309,3 tys. osób, co oznacza spadek w porównaniu do końca września 2016 r. o 14,8 tys. osób (1,1 proc.). Jak podkreślił Szwed, "faktycznie bezrobocie jest najniższe od dwudziestu pięciu lat".

"Oczywiście bezrobocie w Polsce jest zróżnicowane, są jeszcze miejsca, gdzie jest ono dwucyfrowe. To, co jest dla nas problemem, to tzw. długotrwałe bezrobocie, chodzi o osoby, które są w bezrobociu powyżej 12 miesięcy" - powiedział wiceminister. Jak ocenił jednak, "w tej chwili sytuacja jest lepsza i powinniśmy zrobić wszystko, by te osoby maksymalnie zaktywizować".

"Bezrobocie byłoby niższe, jeżeli byśmy wyłączyli z niego osoby, które rejestrują się ze względu na składkę zdrowotną, by mieć ubezpieczenie zdrowotne. Trwają prace by objąć ubezpieczeniem wszystkich Polaków, czyli nie byłoby już potrzeby rejestrowania się w urzędach pracy" - podkreślił wiceminister.

Według Szweda w listopadzie i grudniu może nastąpić minimalny wzrost bezrobocia, ze względu na to, że kończą się prace sezonowe. Ale, jak ocenił wiceminister, obecny rok będzie dobry, jeśli chodzi o rynek pracy. "Kolejny rok nie powinien być gorszy, myślę, że jeżeli byśmy zeszli poniżej 8 proc. (bezrobocia) i jeszcze dołożyli wyłączenie tych osób, które rejestrują się dla składki zdrowotnej, to bezrobocie byłoby bardzo niskie, już w tej chwili są miasta, gdzie bezrobocie jest śladowe, na poziomie 2-3 proc." - zaznaczył.

Szwed zwrócił uwagę, że już dzisiaj wiele pracodawców sygnalizuje, że brakuje rąk do pracy. "Szczególnie przy tych prostszych pracach, stąd jest też taka duża presja na zatrudnianie osób zza wschodniej granicy w ramach uproszczonej procedury oświadczeniowej" - podkreślił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MRPiPS: pod względem bezrobocia przyszły rok będzie nie gorszy niż 2016

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!