XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

MRPiPS: stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,6 proc.

MRPiPS: stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,6 proc.
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

6,6 proc. wyniosła w grudniu stopa bezrobocia rejestrowanego i w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła o 0,1 pkt. proc. - poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  • Resort rodziny i pracy zwrócił uwagę, że głównymi powodami wzrostu bezrobocia w grudniu 2017 roku były m.in. powroty do ewidencji bezrobotnych po zakończeniu umów na czas określony, spadek liczby ofert pracy, jakimi dysponowały urzędy pracy, zakończenie prac sezonowych przede wszystkim w leśnictwie i ogrodnictwie.
  • W grudniu 2017 r. stopa bezrobocia była o 1,6 pkt. proc. mniejsza niż przed rokiem.

MRPiPS podało, że liczba bezrobotnych w końcu grudnia 2017 roku wyniosła 1,08 mln i w porównaniu do końca listopada 2017 wzrosła o 15,4 tys. osób (o 1,4 proc.). Dla porównania, w analogicznym okresie 2016 roku (grudzień - listopad) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 21,5 tys. osób (o 1,6 proc.). - Zatem wzrost liczby bezrobotnych w grudniu bieżącego roku był słabszy niż przed rokiem - podkreśliło ministerstwo.

Z danych resortu wynika, że wzrost stopy bezrobocia w grudniu 2017 roku w porównaniu do listopada wystąpił w 12 województwach. Najsilniej (o 0,3 pkt. proc.) natężenie bezrobocia wzrosło w województwie opolskim, w którym wystąpił też zdecydowanie najsilniejszy procentowy wzrost liczby bezrobotnych, ale jednocześnie odnotowano wzrost liczby ofert pracy. W czterech województwach: mazowieckim, podlaskim, pomorskim i wielkopolskim natężenie bezrobocia w stosunku do poprzedniego miesiąca nie zmieniło się.

Resort rodziny i pracy zwrócił uwagę, że głównymi powodami wzrostu bezrobocia w grudniu 2017 roku były m.in. powroty do ewidencji bezrobotnych po zakończeniu umów na czas określony, spadek liczby ofert pracy, jakimi dysponowały urzędy pracy, zakończenie prac sezonowych przede wszystkim w leśnictwie i ogrodnictwie.

MRPiPS poinformowało, że liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w grudniu 2017 roku wyniosła 94,9 tys. i w porównaniu do listopada 2017 roku spadła o 35,4 tys. (tj. o 27,1 proc.). - Pomimo spadku liczby ofert pracy w grudniu w stosunku do listopada, nadal była ona o 4,3 tys., czyli o 4,7 proc., wyższa od liczby wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych do urzędów pracy w grudniu 2016 r. Warto dodać, że liczba ofert pracy zgłoszonych w grudniu 2017 r. była również 2-krotnie wyższa niż w grudniu 2014 r. i 3-krotnie wyższa niż w grudniu 2013 r. - podkreśliło ministerstwo.

Resort zwrócił uwagę, że stopa bezrobocia w końcu 2017 roku była najniższa od 1991 r. (biorąc pod uwagę analogiczny miesiąc - grudzień). Przypomniano, że w 2017 roku liczba bezrobotnych spadła o 252,1 tys. osób, tj. o 18,9 proc., podczas gdy w 2016 roku liczba bezrobotnych spadła o 228,2 tys. osób, tj. o 14,6 proc.

MRPiPS zaznaczyło, że stopa bezrobocia w grudniu 2017 r. była o 1,4 punktu procentowego niższa od tej przyjętej w założeniach do projektu budżetu państwa na rok 2017. (Przyjęto stopę bezrobocia na poziomie 8,0 proc).

- Jedną z przyczyn spadku liczby bezrobotnych w 2017 roku w porównaniu do roku ubiegłego było ożywienie gospodarcze, co znalazło wyraz w dynamice wzrostu PKB, która była silniejsza niż w 2016 roku - podkreślił resort rodziny i pracy.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że utrzymujący się wzrost gospodarczy wpłynął na wzrost liczby ofert pracy w skali roku. - W całym 2017 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 1 mln 692,9 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej, tj. o 198 tys. (o 13,2 proc.) więcej niż w 2016 roku (1 mln 494,9 tys.) - zaznaczono.

O niechęci pracodawców do podnoszenia wynagrodzeń, problemach na rynku pracy, skutkach niskiego bezrobocia rozmawiamy ze Stanisławem Szwedem, wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. Czytaj: Stanisław Szwed: Musimy ucywilizować warunki zatrudniania i płacy
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MRPiPS: stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,6 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!