MRPiPS szykuje zmiany dot. 1 proc. podatku dla OPP

MRPiPS szykuje zmiany dot. 1 proc. podatku dla OPP
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Organizacje pożytku publicznego, które nie złożyły w terminie sprawozdania, jednak wykażą, że stało się tak nie ich winy, będą mogły zostać umieszczone w wykazie podmiotów uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku - przewiduje projekt przygotowany przez MRPiPS.

Projekt nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, który w tym tygodniu trafił do konsultacji, m.in. łagodzi dotychczas obowiązujące rygorystyczne zasady uwzględniania organizacji pożytku publicznego (OPP) w wykazie podmiotów uprawnionych do otrzymywania 1 proc. podatku, doprecyzowuje również zasady składania sprawozdań; dotyczy także Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.

Fundusz ten utworzono na mocy zeszłorocznej noweli ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach. Jego celem jest wzmocnienie potencjału organizacji pożytku publicznego poprzez wyrównywanie ich szans, a jego przychodami są środki finansowe pochodzące z 1 proc. - przekazane organizacji, która utraciła status OPP, nie zdążywszy ich wykorzystać; wydane niezgodnie z przepisami (czyli nie na działalność pożytku publicznego); przekazane na rzecz OPP, która nie została uwzględniona w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymywania 1 proc. w danym roku.

Projekt przewiduje rozszerzenie i uszczegółowienie źródeł przychodów Funduszu.

Zmienić mają się także zasady umieszczania organizacji w wykazie OPP, tworzonym co roku przez MRPiPS. Obecnie warunkiem uwzględnienia organizacji w wykazie jest terminowe złożenie sprawozdania merytorycznego z działalności oraz rocznego sprawozdania finansowego z roku, za który składane jest zeznanie podatkowe. Zgodnie z projektowaną nowelą minister będzie mógł uwzględnić w wykazie tę OPP, która wykaże, że nie zamieściła sprawozdania w terminie nie ze swojej winy albo z przyczyn od niej niezależnych.

Projektowane zmiany dotyczą też organizacji pożytku publicznego, które zmieniły rok obrotowy na inny niż rok kalendarzowy. Projekt wprowadza obowiązek informowania o tym ministra w terminie 14 dni od dnia uzyskania statusu OPP lub w terminie 14 dni od dokonania zmiany. W przypadku nieprzekazania tej informacji OPP będzie musiała zamieścić sprawozdanie w terminie określonym dla organizacji mających rok obrotowy zgodny z kalendarzowym (15 lipca roku następującego po roku, za który składane są sprawozdania).

Projekt usprawnić ma też wymianę informacji miedzy sądami rejestrowymi a ministrem. Zakłada, że sąd, który wydaje postanowienie ws. utraty statusu organizacji pożytku publicznego, będzie informował niezwłocznie ministra o dacie doręczenia postanowienia oraz dacie uprawomocnienia się postanowienia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MRPiPS szykuje zmiany dot. 1 proc. podatku dla OPP

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!