MSWiA chce dodatkowo premiować absolwentów klas policyjnych

MSWiA chce dodatkowo premiować absolwentów klas policyjnych
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Absolwenci klas o profilu policyjnym szkół ponadgimnazjalnych będą dostawali dodatkowe punkty podczas postępowania kwalifikacyjnego do policji - zakłada projekt zmian w rozporządzeniu MSWiA, który trafił do uzgodnień.

Każdy kto chce zostać policjantem musi przejść przez program "Rekrut", którego elementami są testy: z wiedzy ogólnej, sprawności fizycznej oraz psychologiczny. Kandydaci otrzymują określoną liczbę punktów za każdy etap postępowania kwalifikacyjnego.

Zmiana rozporządzenia polega na zwiększeniu liczby punktów przyznanych kandydatowi do służby w postępowaniu kwalifikacyjnym z tytułu wykształcenia średniego. Chodzi o absolwentów liceum ogólnokształcące lub technikum w klasach, w których były przedmioty dotyczące funkcjonowania policji. Obecnie są to 2 punkty, natomiast po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia będą to 4 punkty.

Według szacunków MSWiA odnosi się to do około 20 tys. uczniów 950 klas policyjnych w 300 liceach ogólnokształcących i technikach.

"Należy przyjąć, że osoby podejmujące naukę w tych klasach, posiadają predyspozycje oczekiwane od kandydatów na policjantów np. skłonność do poddania się rygorom dyscypliny, szacunek do munduru. Po zakończeniu nauki posiadają także pewien kapitał wiedzy i umiejętności w zakresie zagadnień związanych z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nie bez znaczenia jest także to, że dla wielu absolwentów możliwość wstąpienia do służby w policji determinuje dokonanie przez nich wyboru profilu nauczania i stanowi logiczną konsekwencję tego wyboru" - podkreślono w uzasadnieniu.

Kandydat do służby w policji musi mieć co najmniej średnie wykształcenie, obywatelstwo polskie i cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo ani przestępstwo skarbowe.

Procedurę rekrutacyjną rozpoczyna komendant główny policji, który w ogłoszeniu podaje terminy i limity przyjęć do służby. Obejmuje ona rozmowę wstępną, po której informacje o kandydacie sprawdzane są w ewidencjach, rejestrach i kartotekach. Kolejny krokiem są testy: z wiedzy ogólnej, sprawności fizycznej, psychologiczny.

Test z wiedzy ogólnej obejmuje kilkadziesiąt pytań z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego. Następnie kandydat przechodzi test sprawności fizycznej, który sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość.

Test psychologiczny to kolejny etap rekrutacji. Podczas tego etapu badane są predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby w policji. Test przeprowadzany jest przez psychologa i składa się z dwóch części: indywidualnego badania kandydata przed komputerem oraz rozmowy z psychologiem. W trakcie testu sprawdzane są: zdolności intelektualne, zachowania społeczne, stabilność, postawa w pracy.

Program "Rekrut" przewiduje także tzw. wywiad zorganizowany. Jest to etap postępowania kwalifikacyjnego, w którym kandydat udziela odpowiedzi na pytania zespołu, mające ocenić cechy bądź kompetencje wymagane w służbie w policji. Wywiad obejmuje następujące obszary: motywację do podjęcia służby w policji, autoprezentację, umiejętność formułowania myśli, nawiązanie i podtrzymanie kontaktu, postawa wobec innych ludzi.

Zakres tematyczny testu z wiedzy oraz zakres i sposób przeprowadzania testu sprawności fizycznej i testu psychologicznego a także sposób dokonywania oceny kandydatów określone są w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych. Kandydat musi się stawić także przed komisją lekarską, która ocenia zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.

Przed podjęciem służby policjant składa ślubowanie: "Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSWiA chce dodatkowo premiować absolwentów klas policyjnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!