XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Myyślibórz stara się o specjalną strefę ekonomiczną

Myyślibórz stara się o specjalną strefę ekonomiczną
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Gmina Myślibórz (Zachodniopomorskie) chce objąć tereny inwestycyjne statusem specjalnej strefy ekonomicznej i liczy na inwestorów, którzy zlokalizują tam swoje przedsiębiorstwa. To szansa na zmniejszenie bezrobocia - podkreśla burmistrz Myśliborza.

Wniosek o włączenie blisko 28 hektarów w obszar Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej trafił niedawno na ręce jej prezesa, wcześniej udało się także uzyskać w tej sprawie m.in. pozytywną opinię zarządu województwa - powiedział w piątek PAP burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski. Jak dodał, decyzja ws. powstania strefy spodziewana jest na początku przyszłego roku.

"Strefa to ogromna szansa dla samego Myśliborza i gminy. Ze wstępnych szacunków wynika, że może tu powstać około 300 miejsc pracy, co dla niewielkiej gminy z bezrobociem na poziomie ponad 12 proc. jest sporym skokiem do przodu" - zaznaczył Sobolewski.

"Rozmawialiśmy już z trzema zagranicznymi podmiotami, które są zainteresowane inwestowaniem tutaj, to m.in. firma, która wytwarza domki drewniane" - dodał.

Tereny, które mają "wejść" do strefy są zlokalizowane niedaleko drogi S3 biegnącej z północy na południe kraju. Położenie strefy przy nowej drodze ekspresowej to duży atut - podkreślał Sobolewski. W bezpośrednim sąsiedztwie są: Szczecin, Berlin i Gorzów Wielkopolski, a także lotnisko w Goleniowie i port Szczecin-Świnoujście - wyliczał burmistrz.

Silną stroną Myśliborza jest także brak dużych zakładów produkcyjnych i konkurencji na rynku pracy, a także koszty pracy, które nadal są dużo niższe, niż za granicą - dodał Sobolewski.

Dotychczasowi inwestorzy w gminie, to głównie przedsiębiorstwa reprezentujące przemysł drzewny, metalowy oraz budownictwo drogowe.

Statusem specjalnej strefy ekonomicznej dotychczas objęto na Pomorzu Zachodnim blisko 17 tys. hektarów, w tym zagospodarowano niemal 520 - wynika z informacji zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego. Na inwestycje zdecydowało się tutaj 80 inwestorów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Myyślibórz stara się o specjalną strefę ekonomiczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!