XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Na celownikach szpiegów przemysłowych 30 proc. polskich firm

Na celownikach szpiegów przemysłowych 30 proc. polskich firm
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Z badań przeprowadzonych przez firmę Symantec wynika, że 55 proc. polskich przedsiębiorstw obawia się utraty ważnych danych - w wyniku szpiegostwa przemysłowego. I zaczynają się szkolić, by tego uniknąć.

Zawirowania gospodarcze sprzyjają szpiegostwu przemysłowemu. Ostrożne szacunki mówią, że 1/3 polskich firm padła ofiarą takiego procederu.

– Około 50 proc. firm spotkało się z tym zjawiskiem, w mniejszej albo w większej skali. Szacowałbym, że około 20 proc. zostało mocno dotkniętych przez to zjawisko, ale wiele firm o tym nie mówi. Przedsiębiorcy zamiatają problem pod dywan, a czasami nie potrafią też rozpoznać jego skali – uważa Bartosz Pastuszka z firmy IBBC Group.

Anglicy szacują straty swojej gospodarki, poniesione w wyniku szpiegostwa przemysłowego, na około 21 mld funtów rocznie. Trudniej wyliczyć polskie straty.

– Kiedy wypływa patent, czy jakaś inna informacja, często firmy nie wiedzą o tym, nie wiedzą kto tego używa, do jakich celów i jakie straty z tego tytułu ponosi firma – wyjaśnia Bartosz Pastuszka.

Na świecie najbardziej szpiegowany jest przemysł motoryzacyjny, chemiczny i zbrojeniowy. Wszystkie państwa i wszystkie firmy starają się temu zapobiegać.

Polski biznes także jest zainteresowany szkoleniami przeciwdziałającymi szpiegostwu.

– Podczas szkoleń staramy się uświadamiać uczestnikom ewentualne zagrożenia i uczyć ich praktycznie, jakie niebezpieczeństwa mogą wynikać np. z zatrudnienia pracowników – potwierdza Karina Gapińska, organizatorka szkoleń.

Okazuje się bowiem, że wrażliwym punktem każdej firmy nie są nowe technologie komunikacyjne czy luki w systemie, który firmę ochrania.

– Największym zagrożeniem są ludzie, którzy odchodząc z firmy zabierają swoje dane, kontakty, bazy firm, informacje o kontrahentach i wykorzystują to u nowych pracodawców, jako kartę przetargową – uważa Karina Gapińska.

Szpiegostwo przemysłowe nasila się zazwyczaj podczas kryzysów. Trzeba się przed nim chronić, ale i pamiętać, że istotne są nie tylko zabezpieczenia formalne, ale i etyka zawodowa.

– Firmy, widząc że rynek jest trudny, zaczynają niezdrowo konkurować. Poprzez wykupywanie informacji, szpiegowanie. Niestety, jest to trochę błędne koło. Bowiem jeśli my skusimy się na taką ścieżkę łatwego zdobycia informacji czy budowania swojej przewagi konkurencyjnej, to taka sama patologia może dotrzeć też do nas – podkreśla Bartosz Pastuszka.

Najczęściej dopuszczają się szpiegostwa na dużą skalę Chińczycy. Ale największym zagrożeniem dla firm – poza nielojalnością pracowników – są cyberataki na systemy informatyczne przedsiębiorstw.

Ponad połowa polskich przedsiębiorców deklaruje, że planują jeszcze w tym roku inwestycje związane z bezpieczeństwem firmy i ochroną informacji ważnych w prowadzeniu biznesu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na celownikach szpiegów przemysłowych 30 proc. polskich firm

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!