Na Śląsku brakuje inżynierów jakości i operatorów maszyn

Na Śląsku brakuje inżynierów jakości i operatorów maszyn
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Inżynier jakości i operator maszyn to jedne z najbardziej poszukiwanych zawodów w sektorze produkcyjnym w województwie śląskim - wynika z badań "Kapitał ludzki na Śląsku" zaprezentowanych w Katowicach. Eksperci apelowali m.in. o wybieranie studiów technicznych.

Wśród pożądanych kompetencji na pierwszym miejscu znalazła się wiedza techniczna, następnie znajomość języków - w szczególności angielskiego i niemieckiego - a doświadczenie dopiero na trzecim miejscu.

Eksperci, opierając się m.in. na danych GUS, zwracali uwagę na rozbieżności pomiędzy wyborem kierunku studiów przez studentów a potrzebami rynku pracy.

"Studenci najczęściej wybierali ekonomię i administrację(łącznie 22 proc.), podczas gdy kierunki inżynierskie wybrało 9 proc. młodych ludzi. To bardzo mało, zwłaszcza że 35 proc. osób pracuje na Śląsku w produkcji. Sądzimy, że wkrótce tę lukę pokoleniową, która za chwilę się pojawi trzeba będzie wypełnić. Dlatego zachęcam rodziców do posyłania dzieci do szkół zawodowych" - apelowała we wtorek Agnieszka Kolenda z Hays Poland.

"Patrząc na rynek pracy i środowisko biznesowe, w którym jesteśmy, zachęcalibyśmy mocno do przemyślenia swoich decyzji. Mając na uwadze w jakim kierunku rozwija się region i rynek pracy sugerowalibyśmy zainteresowanie się stanowiskami czy też kierunkami inżynierskimi" - powiedziała Karolina Szyndler z Hays Poland.

Szyndler zaznaczyła, że ten apel kierowany jest również do kobiet, a propagowane od lat hasło "Dziewczyny na politechniki" jest nadal aktualne. Kolenda podkreśliła, że po studiach technicznych "prawdopodobieństwo znalezienia dobrej pracy jest dużo większe".

Do najbardziej poszukiwanych pracowników w sektorze produkcyjnym Szyndler zaliczyła inżyniera jakości (m.in. produkcji) ze znajomością języka niemieckiego. Poszukiwani są także pracownicy utrzymania ruchu: mechanicy, elektronicy, mechatronicy, automatycy.

Wielu respondentów, jak podkreślali eksperci, poszukiwało pracowników o wskazanych umiejętnościach ze względu na dużą rotację na tych stanowiskach. "Problem nadmiernej rotacji dotyka ok. 40 proc. ankietowanych i dotyczy głównie stanowisk produkcyjnych" - poinformowano. "Firmy radzą sobie z problemem braku dostępności pracowników, poszukując kandydatów poza regionem (około 50 proc. ankietowanych) i odpowiednio doszkalając pracowników, także w obszarze języków obcych" - wskazano.

Kolenda odnosząc się do "luki pokoleniowej", którą w sektorze produkcyjnym będzie można niebawem odczuć dodała, że pracodawcy są "coraz częściej otwarci na doszkalanie ludzi, których mają w swoich zasobach". Jest to również, jak dodała, pewną wskazówką dla osób poszukujących pracy, że warto śledzić trendy i doszkalać się oraz aktualizować wcześniejsze uprawnienia w swoim zawodzie. "Pracodawcy naprawdę zmagają się z dużym problemem, żeby tych pracowników pozyskać" - zaznaczyła Kolenda.

Według ekspertów należy również zmieniać myślenie potencjalnych pracowników o zawodach, gdyż stanowiska pracy zwłaszcza w sektorze produkcyjnym są bardzo nowoczesne i w wielu przypadkach są związane nie tyle z pracą fizyczną, co z wykonywaniem pewnych czynności technicznych.

"Praca w sektorze produkcyjnym bardzo często opiera się na programowaniu pewnych elementów urządzeń. Nie traktujmy pracy związanej z produkcją - jak to niestety często bywa - jako coś bardzo ciężkiego fizycznie, czy wiążącego się z brudem" - powiedziała Kolenda. Jak dodała, konieczna jest rzetelna informacja o zawodach.

Przy rekrutacji pracowników, jak wskazywali we wtorek eksperci, firmy głównie zwracają uwagę na wiedzę i umiejętności techniczne, a przede wszystkim "na znajomość konkretnych typów maszyn oraz programów komputerowych, umiejętność czytania rysunku technicznego". Istotna jest też znajomość języków obcych.

"W przypadku pracowników produkcyjnych najważniejsze są doświadczenie w pracy na zbliżonym stanowisku oraz odpowiednia postawa to jest: lojalność oraz motywacja i chęć do pracy. Niezwykle istotne, bez względu na rodzaj stanowiska, są również umiejętności miękkie, a przede wszystkim komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole" - wynika z badań.

Według danych zaprezentowanych na konferencji ludność woj. śląskiego to ok. 4,5 mln osób, w tym ponad 2,9 mln to osoby w wieku produkcyjnym (20-64 lata). W śląskich uczelniach studiuje ok. 144 tys. osób.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Hays Poland we współpracy z Urzędem Miasta Katowice w pierwszej połowie 2015 roku wśród kilkudziesięciu firm działających w sektorze produkcyjnym i ich pracowników oraz wśród studentów lokalnych uczelni. Rozmawiano z menedżerami HR, a pracownicy i studenci otrzymali ankiety internetowe bądź papierowe. Na ankietę odpowiedziało łącznie 656 osób studiujących bądź pracujących na Śląsku.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach stopa bezrobocia w woj. śląskim wyniosła na koniec października 8,1 proc. wobec 9,6 proc. w kraju. Największą stopę bezrobocia w regionie odnotowano w Bytomiu (17 proc.).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na Śląsku brakuje inżynierów jakości i operatorów maszyn

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!