Na terenie więzienia we Włocławku powstanie hala produkcyjna

Na terenie więzienia we Włocławku powstanie hala produkcyjna
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zakład Karny we Włocławku bierze udział w Rządowym Programie Pracy Więźniów. W jego ramach ma tam powstać hala produkcyjna. Chcemy zwiększyć odsetek pracujących więźniów - mówił na konferencji prasowej w ZK we Włocławku wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Przedstawiciele zakładu karnego na spotkaniu z mediami zaprezentowali sposób wdrażania rządowego programu na przykładzie Włocławka.

"Jesteśmy przekonani, że praca więźniów pełni bardzo ważną rolę w procesie resocjalizacji. Przecież skazani po wyjściu na wolność muszą znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie, a bez konkretnych umiejętności jest to znacząco utrudnione. Zainteresowanie projektem przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest wśród przedsiębiorców bardzo duże" - powiedział ppłk. Marek Oppermann, dyrektor Zakładu Karnego we Włocławku.

Zarządzanej przez niego jednostce udało się już pozyskać inwestora, który zadeklarował utworzenie ok. 60-75 miejsc pracy w hali produkcyjnej, która ma powstać w 2017 roku na terenie Zakładu Karnego. W tej chwili ponad 40 proc. więźniów osadzonych we Włocławku pracuje, a zatrudnia ich 21 podmiotów.

"Procent więźniów pracujących w Polsce jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Przygotowany przez nas program stwarza szansę pracy dla osadzonych, ale także zawiera szereg zachęt dla przedsiębiorców. Proponujemy wybudowanie hal produkcyjnych i 40 proc. zwrot kosztów zatrudniania danej osoby. To doskonała oferta, która może się nie powtórzyć. Stąd mój apel do lokalnych przedsiębiorców - bierzcie udział w Programie Pracy Więźniów" - dodawał wiceminister Jaki.

Ppłk Jacek Gościak, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy podkreślał podczas konferencji, że projekt jest skierowany szczególnie do więźniów z tzw. podgrupą zamkniętą, którzy nie mogą wykonywać pracy poza zakładem karnym. Wiceminister sprawiedliwości dodawał, że obecnie miesięczny koszt utrzymania każdego więźnia wynosi ponad 3 tys. zł. Przekonywał, że im więcej więźniów będzie pracowało, tym koszty ich utrzymywania będą dla podatników niższe.

"Zakład Karny we Włocławku będzie wzorem do naśladowania, gdy zakończy skutecznie program, o którym była mowa na konferencji prasowej, a my wjedziemy tutaj i otworzymy halę, w której pracowało będzie kilkadziesiąt osób. Są miejsca w Polsce, w których nowoczesne hale już stoją, a więźniowie pracują. Widać natomiast, że ZK we Włocławku wykonał dużą pracę i mam nadzieję, że zakończy się ona powodzeniem" - powiedział PAP wiceminister Jaki.

Przekonywał, że program rządowy nie będzie generował dodatkowych kosztów z budżetu państwa. "Dotychczas niemała kwota była przeznaczana na szkolenia dla więźniów. Był to instrument nieefektywny, dlatego zdecydowałem się przenieść te środki na ten program. On jest ważny także dlatego, że zawiera w sobie pewien element społecznej sprawiedliwości. Trzeba bowiem dodać, że pracujący więźniowie będą wypracowywali środki m.in. na pokrycie swoich zobowiązań. Wśród nich są chociażby alimenty" - mówił Jaki.

Inwestycja planowana w ZK we Włocławku zostanie sfinansowana z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Program Pracy Więźniów przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej ogłoszono 27 kwietnia. W jego ramach zaplanowano w latach 2016-2023 wybudowanie 40 hal przemysłowych przy zakładach karnych, w których będą mogli pracować więźniowie.

"Obecnie w Polsce powrót do przestępstw jest bardzo częsty. Praktycznie co druga osoba opuszczająca zakład karny do niego wraca. Z naszych badań wynika, że dzieje się tak dlatego, że taka osoba nie może odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Często więzienie traktuje jako dom, bez którego nie potrafi żyć. Na zewnątrz nie umie znaleźć pracy. Zadaniem dla nas jest to, żeby nauczył się on w więzieniu fachu, pracy i zrozumiał, że to nie państwo ma mu programować życie, ale sam powinien o to zadbać. Jeżeli będziemy potrafili poprawić ten obszar działania państwa, to jestem przekonany, że ilość osób odsetek osób powracających na ścieżkę przestępczą spadnie i państwo na tym skorzysta" - zakończył Jaki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na terenie więzienia we Włocławku powstanie hala produkcyjna

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!