Nadchodzi rewolucja w urzędach. Koniec trzynastek?

Nadchodzi rewolucja w urzędach. Koniec trzynastek?
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Likwidacja trzynastek, powstanie Państwowego Zasobu Kadrowego, wynagrodzenie powiązane z efektywnością i zmiany w ocenach okresowych urzędników – takie informacje docierają do nas w związku z zapowiadaną rewolucją w administracji rządowej i samorządowej.

Niespełna 119 tysięcy osób - tyle wynosi przeciętne zatrudnienie w etatach korpusu służby cywilnej - bez wyższych stanowisk kierowniczych. Z tymi - to jest dodatkowo niespełna 1600 osób.

Pojawiają się głosy, że zlikwidowana może zostać trzynasta pensje, popularnie nazywana trzynastką. Według raportu Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – tylko w ubiegłym roku trzynastki pochłonęły 477 milionów złotych. – Trzynasta pensja nie powinna być dodatkiem z automatu. Można ją porównać do premii, która jest wypłacana pracownikom na koniec roku i ta premia związana jest z aktywnościami pracownika, które wybiegają ponad standardowy zakres obowiązków. Jeżeli coś dostajemy z automatu, traktujemy to jako kolejną pensję, a nie premię, która w założeniu ma spowodować, żebyśmy w kolejnym roku pracowali jeszcze lepiej – przekonuje Aneta Czernek z firmy Antal.



Doświadczenie urzędników jest niezwykle ważne, tak jak w każdym rodzaju pracy – przekonuje gość Polskiego Radia 24. Z drugiej strony, wymiana kadry wpływa na odświeżenie funkcjonowania urzędu. – Niestety w administracji państwowej panuje stereotyp, według którego, istnieje pewna blokada w awansie zawodowym. Pracownik widzi szklany sufit i zdaje sobie sprawę, że w pewnym momencie, jego awans zawodowy, możliwy będzie dopiero po przejściu na emeryturę innego urzędnika – komentuje Aneta Czernek.

Państwowy Zasób Kadrowy

Zapowiadane jest utworzenie Państwowego Zasobu Kadrowego - czyli grupy ekspertów, spełniających określone wymogi, których można w każdej chwili powołać na stanowisko urzędnicze. Taki zasób już istniał w latach 2006-2009. Teraz celem powstania takiej bazy, jest szybsze uzupełnianie braków kadrowy. – Ludzie mają zobowiązania – inną pracę, okresy wypowiedzenia w niej, a niekiedy zakaz konkurencji. W praktyce taki zasób miałby sens, gdyby była grupa osób w stanie spoczynku i którzy byliby w stanie od razu podjąć zatrudnienie. Jednak takie osoby musiałyby otrzymywać pensje za czas oczekiwania na „powołanie” – zaznacza gość PR24.

Likwidacja śmieciówek w urzędach

Umowy śmieciowe w urzędach stały się dziś bardzo popularną formą zatrudnienia młodych pracowników. To patologia, która wynika z braku etatów, które często są zajęte przez nieefektywnych pracowników lub takie osoby, które powinny być na emeryturach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!