Naukowcy chcą podwojenia unijnego finansowania nauki

Naukowcy chcą podwojenia unijnego finansowania nauki
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Grupa naukowców zaapelowała w poniedziałek, aby Unia Europejska zaczęła więcej inwestować w badania i rozwój. Eksperci chcą, by budżet następcy unijnego programu badań i innowacji "Horyzont 2020" został podwojony - do 160 mld euro.

Horyzont 2020 to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet w latach 2014-2020 wynosi prawie 80 mld euro. Chodzi w nim o stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii.

"Badania naukowe i innowacje mają ogromny wpływ na zwiększanie produktywności, zwiększanie konkurencyjności i wyraźną poprawę jakości życia. (...) Musimy lepiej wykorzystać korzyści z tej wiedzy, przekształcając ją w wartość dla gospodarki i społeczeństwa poprzez innowacyjność" - powiedział w poniedziałek unijny komisarz ds. badań Carlos Moedas na konferencji, na której zaprezentowano raport przygotowany dla KE przez grupę naukowców.

Na czele grupy badaczy, która przygotowała dokument, stoi były europejski komisarz i szef WTO Pascal Lamy, obecnie szef Instytutu Jacquesa Delorsa. Na konferencji przekonywał, że Europejczycy są dobrzy w inwestowaniu w naukę, ale już nie tak dobrzy, żeby dzięki tym inwestycjom zarabiać pieniądze. To też główne przesłanie raportu: UE musi uczyć się tego, jak kapitalizować wiedzę, a innowacje przekuwać we wzrost gospodarczy. W ciągu ostatnich 20 lat dwie trzecie wzrostu gospodarczego w gospodarkach industrialnych było wynikiem właśnie badań i innowacji.

Z raportu wynika, że UE wydaje o połowę mniej na badania i rozwój w porównaniu do Korei Południowej, biorąc pod uwagę procent PKB - 2,03 proc. (w Korei Płd. 4,23 proc.). Dla porównania Japonia przeznacza na ten cel 3,49 proc. PKB, USA - 2,79 proc., a Chiny 2,07 proc.

Naukowcy przekonują, że badania i innowacje powinny być traktowane priorytetowo w budżetach UE i krajowych, a budżet następcy unijnego programu badań i innowacji "Horyzont 2020" powinien być podwojony. To jedna z jedenastu rekomendacji zawartych w dokumencie skierowanym do decydentów w Unii Europejskiej.

Kolejne to m.in. stworzenie konkretnej unijnej strategii na rzecz rozwoju innowacji, postawienie na edukację ludzi, którzy mogą mieć największy wpływ na tworzenie innowacji w Europie, racjonalizacja wydawania środków unijnych na badania (poprzez likwidację licznych instrumentów wsparcia na rzecz wzmocnienia instrumentów działających najlepiej), większe zaangażowanie we współpracę sektora nauki z obywatelami przy tworzeniu innowacji i poprawę współpracy między krajami UE w badaniach i pracach nad nowymi technologiami.

Grupa naukowców, którzy napisali raport, została powołana w grudniu 2016 r. by doradzać Komisji Europejskiej w tym, jak inwestować w naukę. W jej skład wchodzą przedstawiciele uniwersytetów, instytucji badawczych i firm. Jest w niej także polska przedstawicielka - prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Naukowcy chcą podwojenia unijnego finansowania nauki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!