XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

NBP: w III kwartale niższy wzrost liczby zatrudnionych w gospodarce

NBP: w III kwartale niższy wzrost liczby zatrudnionych w gospodarce
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Sytuacja na rynku pracy w III kwartale 2016 r. była wciąż bardzo dobra, ale wzrost liczby pracujących w gospodarce okazał się najniższy od trzech lat - podał w poniedziałek NBP.

Według przedstawionego przez Narodowy Bank Polski raportu o rynku pracy w III kwartale ubiegłego roku, wzrost nominalnych wynagrodzeń w tym okresie nie przyspieszył, bo firmy wciąż uważnie kontrolowały koszty pracy. Bank centralny dodał, że "niekorzystną tendencją jest zahamowanie wzrostu aktywności zawodowej, która w poprzednich latach równoważyła ubytki liczby osób w wieku produkcyjnym".

"Liczba osób pracujących w całej gospodarce wyhamowuje wzrost. Wyniósł on 0,2 proc. r/r wobec 1,2 proc. r/r w II kw., choć w dalszym ciągu utrzymuje się rekordowo wysoka liczba wolnych miejsc pracy i najniższe w historii bezrobocie. Osłabienie wzrostu liczby pracujących było częściowo spowodowane silnym spadkiem liczby Polaków zaangażowanych w pracę w rolnictwie" - poinformował NBP.

Eksperci zwrócili uwagę, że na nieco mniejsze zapotrzebowanie na pracę w III kwartale 2016 roku wskazuje obniżenie się przeciętnej liczby przepracowanych godzin. "Wydaje się, że firmy z jednej strony oferują stabilniejszą pracę osobom już zatrudnionym (wyraźnie wzrasta zatrudnienie najemne na czas nieokreślony), ale w porównaniu z początkiem 2016 roku zmniejszyły liczbę nowych przyjęć do pracy" - zaznaczono.

Podaż pracy obniżyła się, co wynikało ze spadku liczby ludności w wieku produkcyjnym nieskompensowanego wzrostem współczynnika aktywności zawodowej. "Coraz niższy wzrost aktywności zawodowej wynika przede wszystkim z wyhamowywania wzrostu aktywności zawodowej osób w wieku przedemerytalnym" - poinformował NBP.

Stopa bezrobocia BAEL, jak wskazał bank centralny, po raz kolejny osiągnęła rekordowo niski poziom - 6,1 proc., ale liczba bezrobotnych utrzymała się powyżej poziomu 1 mln osób. "Tym samym na spadek stopy bezrobocia bardziej wpłynęła mniejsza podaż pracy niż wzrost liczby pracujących. Szybko rosnąca liczba pracujących w Polsce imigrantów oznacza, że wobec bardzo niskiego bezrobocia firmy radzą sobie z niedoborami pracowników poprzez częstsze zatrudnianie imigrantów" - tłumaczył NBP.

Także tempo wzrostu płac w gospodarce w III kwartale 2016 r. było nieco niższe niż kwartał wcześniej (odpowiednio 4,1 proc. r/r wobec 4,3 proc. r/r w II kw.), choć "coraz więcej przesłanek wskazuje na prawdopodobne przyśpieszenie wzrostu płac w kolejnych kwartałach". "Na obniżenie dynamiki w III kw. 2016 r. wpłynęły słabsze niż kwartał wcześniej dane o wzroście wynagrodzeń w budownictwie i usługach rynkowych, natomiast coraz dynamiczniej rosły wynagrodzenia w przemyśle" - poinformował bank centralny.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NBP: w III kwartale niższy wzrost liczby zatrudnionych w gospodarce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!