Nie płacisz podatków? Wkrótce każdy o tym się dowie

Nie płacisz podatków? Wkrótce każdy o tym się dowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd przyjął pakiet ułatwień dla przedsiębiorców „100 zmian dla firm”. Wśród nich m.in. pakiet ustaw poprawiających płynność przedsiębiorstw i przeciwdziałających zatorom płatniczym.


Nowe regulacje zakładają m.in. utworzenie Rejestru Należności Publicznoprawnych, który rozszerzy zakres dostępnych danych o dłużnikach. To bardzo dobre rozwiązanie uważa Mariusz Hildebrand wiceprezes BIG Info Monitor.

- Pojawią się informacje na temat rejestru należności publiczno-prawnych, a więc wszystkich należności, których nie płacimy z tytułu podatku, PIT i CIT, VAT, mandatów. Nasza historia współpracy w państwem będzie upubliczniona. Informacje będą dostępne zarówno w przypadku konsumenta, jak i przedsiębiorcy - wyjaśnia rozmówca.

Większe bezpieczeństwo gospodarcze

Podobnego zdania jest Aleksander Łaszek z Forum Obywatelskiego Rozwoju, który uważa, że dostęp do informacji czy dana firma zalega z płatnościami do ZUS, czy NFZ lub do urzędu skarbowego bardzo zwiększy bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

- To bardzo istotne ułatwienie i dobrze, że zostanie wprowadzone. Prowadziliśmy badania na temat barier wzrostu dla przedsiębiorstw. Dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm największym problemem były zatory płatnicze. Ich interesuje, czy kontrahenci płacą. Teraz nadal badamy to zagadnienie i wprost zadawaliśmy przedsiębiorcom pytanie: Czy wiedząc, że twój kontrahent zalega z płatnościami do ZUS, podpisał byś z nim umowę? Zdecydowana większość mówiła, że nie. Jest to dla nich istotna informacja - podkreśla ekspert.

Potrzebna skuteczna egzekucja

Najważniejsze dla małych i średnich przedsiębiorców to jest ułatwienie samego dochodzenia swoich roszczeń - podkreśla Mariusz Pawlak główny ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

- Z jednej strony mamy zwiększenie tej kwoty do 20 tys. zł, która może być rozpoznawana w postępowaniu uproszczonym. Dodatkowo nastąpiło uproszczenie dochodzenia swoich wierzytelności poprzez procesy grupowe, a także zablokowanie zbycia nieruchomości przez dłużnika, kiedy został wydany sądowy zakaz. Oczywiście mali i średni przedsiębiorcy widzą, że głównym problemem jest brak szybkiej ścieżki dochodzenia swoich należności, a więc wyroku sądowego i potem egzekucji. Gdyby to się udało przyspieszyć i usprawnić, to zmniejszy to zatory płatnicze - wyjaśnia gość.

Dłużnik będzie chroniony

Mariusz Hildebrand zwraca też uwagę na pewne ryzyko, które się pojawia. Nowe przepisy bowiem jednocześnie będą gwarantować odpowiednią ochronę dłużnikom, którzy będą mieli prawo wniesienia sprzeciwu.

- Oczywista prawa i obowiązki muszą być po obu stronach bardzo jasne. Sprzeciw dłużnika prowadzi do blokowania informacji. Jeśli  ktoś ma dług, to może złożyć sprzeciw i zablokować przetwarzanie tej informacji w bazie, więc to przełoży się na to, że informacja nie będzie dostępna. W tym czasie dłużnik może zaciągać kolejne zobowiązania bez pokrycia - ostrzega gość.

A jak wynika z badań problem zatorów płatniczych to poważny problem. ok. 10 proc. faktur w Polsce regulowanych jest z opóźnieniem przekraczającym 90 dni i jest to trzeci najgorszy wynik w Europie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie płacisz podatków? Wkrótce każdy o tym się dowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!