Nie tylko rekrutacja jest wyzwaniem na rynku pracy. Firmy mają inny problem

Nie tylko rekrutacja jest wyzwaniem na rynku pracy. Firmy mają inny problem
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Brak rąk do pracy coraz bardziej utrudnia rekrutacje. Dodatkowym wyzwaniem jest migracja pracowników. Polacy wyjeżdżają za lepiej płatną pracą, a pracodawcy muszą posiłkować się obcokrajowcami, by uzupełnić braki kadrowe.

  • Niski poziom bezrobocia sprawia, że rekrutacja staje się coraz większym wyzwaniem dla firm. Jak zaznacza Artur Białkowski, wiceprezes Medicover Polska, aby pozyskać lekarzy, trzeba zapłacić więcej niż rynek.
  • Według ekspertów najważniejsza jest umiejętność szybkiego uczenia się, a także zdolność do przemieszczania między zawodami.
  • Nie bez znaczenia jest także elastyczność na rynku pracy - w tym obszarze opinie ekspertów są jednak podzielone.

Według danych GUS stopa bezrobocia w marcu 2018 r. wyniosła 6,6 proc. - to o 0,2 punktu procentowego mniej niż w lutym br. i o 1,5 punktu procentowego mniej wobec analogicznego okresu w 2017 r. Niski poziom bezrobocia sprawia, że rekrutacja staje się coraz większym wyzwaniem dla firm.

- Sytuacja w Polsce jest trudna, ale gdzie indziej jest jeszcze gorzej. Przykładowo w Niemczech mamy 1,5 mln wakatów, a w Czechach bezrobocie jest dwukrotnie niższe niż w Polsce - zauważa Maciej Witucki, prezes Work Service. – Z drugiej strony w Polsce mamy bardzo niski poziom aktywności zawodowej - ok. 5 mln osób jest nieaktywnych zawodowo. Pod tym względem jesteśmy w ogonie Europy - dodaje.

Charakteryzując polski rynek pracy, Maciej Witucki zaznacza również, że mamy zasoby, z których moglibyśmy czerpać - większość nieobsadzonych stanowisk dotyczy niższego szczebla. Problemem jest jednak niska mobilność pracowników.

- Mamy bardzo niską mobilność wewnętrzną. W zachodniej części kraju mamy pracowników bez pracy. Niestety nie stać ich na kupno czy wynajem mieszkania w nowym miejscu - mówi Witucki.

Prezes Work Service dodaje też, że wpływ programu 500 plus na aktywność zawodową kobiet nie jest tak duży, jak zapowiadano. - Matki nie rezygnują z pracy dla 500 plus. Z kolei podnoszenie płacy minimalnej w niewielkim stopniu wpływa na średnie wynagrodzenie - to presja na rynku pracy przyczynia się do jego wzrostu - zaznacza Maciej Witucki. Czytaj dalej
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nie tylko rekrutacja jest wyzwaniem na rynku pracy. Firmy mają inny problem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!