Niemcy. Rośnie sprzedaż robotów i maszyn automatyzujących pracę

Niemcy. Rośnie sprzedaż robotów i maszyn automatyzujących pracę
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Sprzedaż robotów i maszyn służących do automatyzacji pracy produkowanych w Niemczech ma w 2018 r. wzrosnąć o 9 proc. w stosunku do rekordowego roku 2017, kiedy jej wartość wyniosła 14,5 mld euro - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Według prognoz analityków, sprzedaż niemieckich rozwiązań z zakresu robotyki ma osiągnąć w 2018 roku wartość 15,8 mld euro.

Zdaniem szefa branżowego zrzeszenia robotyki i automatyzacji działającego w ramach niemieckiego stowarzyszenia przemysłu inżynierii mechanicznej VDMA Norberta Steina, "rok 2017 był bardzo dobrym rokiem dla niemieckiego przemysłu". Stein zaznaczył, że pomiędzy rokiem 2010 a 2017 sektor rósł przeciętnie o 10 proc. w ciągu roku przy jednoczesnym podwajaniu się sprzedaży.

Reuters ocenia, że światowe zapotrzebowanie na roboty przemysłowe wzmacnia się wraz ze wzrostem kosztów pracy i zaawansowaniem w dziedzinie rozwoju technologicznego. To właśnie dzięki niemu roboty mogą obecnie pracować przy wykonywaniu coraz bardziej skomplikowanych zadań, do tej pory zarezerwowanych dla człowieka.

60 proc. robotów i maszyn służących do automatyzacji pracy, które produkowane są w Niemczech, trafiło w ubiegłym roku na eksport. Urządzenia wysyłane są przede wszystkim do Chin, które w ostatnim roku zainwestowały m.in. w przemysł elektroniczny oraz rozwój technologii autonomicznych. Popyt na rozwiązania z zakresu robotyki rośnie również w Stanach Zjednoczonych - oceniają specjaliści VDMA.

Liderami na rynku robotyki w Niemczech są firmy takie, jak Kuka produkująca roboty przemysłowe (zakupiona przez chińskiego producenta urządzeń ADG, firmę Midea), a także grupa przemysłowa Siemens. Według Reutersa, niemieckie przedsiębiorstwa obecnie konkurują jedynie z takimi graczami rynku robotyki, jak szwajcarska firma ABB czy japoński Fanuc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!