XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Niemcy zaostrzą kary za wyłudzenia świadczeń socjalnych

Niemcy zaostrzą kary za wyłudzenia świadczeń socjalnych
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Niemiecki rząd ma przyjąć jeszcze przed końcem sierpnia projekt ustawy zawierającej przepisy pozwalające na skuteczniejsze zapobieganie wyłudzaniu świadczeń socjalnych w Niemczech przez obywateli z innych krajów UE. Planowane są dotkliwe kary.

Jak podał we wtorek dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", rząd kanclerz Angeli Merkel zajmie się pakietem ustaw dotyczących walki z wyłudzaniem świadczeń na posiedzeniu gabinetu 27 sierpnia.

Nowe przepisy mają umożliwić niemieckim władzom wydalenie obcokrajowców przyłapanych na oszustwie i nałożenie na nich pięcioletniego zakazu wjazdu do RFN. Dotychczas takie sankcje możliwe są tylko w przypadku sprawców ciężkich przestępstw lub zagrożenia epidemią - pisze "FAZ".

Pobieranie zasiłku na dzieci będzie wymagało podania przez rodziców numeru identyfikacji podatkowej ich i dziecka. Władze podejrzewają, że rodziny imigrantów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej występują o "kindergeld" w kilku różnych miejscach na terenie Niemiec i pobierają wielokrotnie świadczenie na to samo dziecko. Jak twierdzą media, zdarzały się też przypadki pobierania świadczeń na nieistniejące dzieci.

Osoby przyjeżdżające do Niemiec w poszukiwaniu pracy mają dostać ograniczone do sześciu miesięcy pozwolenie na pobyt. Po upływie tego terminu bezrobotni będą musieli wyjechać z Niemiec. Zaostrzeniu mają też ulec przepisy dotyczące zwalczania zjawiska pracy na czarno.

Z informacji niemieckich mediów wynika, że przypadki nieuprawnionego pobierania świadczeń zdarzają się szczególnie często wśród imigrantów z Rumunii i Bułgarii. Część z nich pobiera zasiłek dla bezrobotnych (Harz IV), chociaż nigdy nie pracowała w Niemczech.

Pod koniec zeszłego roku w Niemczech mieszkało 3,1 mln obcokrajowców z krajów UE - 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Liczba Rumunów i Bułgarów zwiększyła się w tym czasie o 27,9 proc. do ponad 400 tys. Szczególnie duży napływ imigrantów z tych krajów odnotowano w kilku miastach Zagłębia Ruhry w zachodniej części kraju, takich jak Offenbach czy Duisburg, co wywołało protesty mieszkańców.

Walka z obcokrajowcami wyłudzającymi świadczenia socjalne była ważnym tematem w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w jednym z wywiadów, że "UE nie jest unią socjalną".

Zdaniem opozycji rząd wyolbrzymia problem imigracji spowodowanej chęcią ucieczki od biedy i niedostatku, a zasiłki pobierane przez cudzoziemców stanowią niewielki ułamek świadczeń wypłacanych obywatelom Niemiec. Na początku roku powstał zespół składający się z przedstawicieli kilku ministerstw, którego zadaniem było opracowanie propozycji zmian w przepisach.

Jak pisał "Der Spiegel" w 2013 roku obywatele krajów UE pobrali świadczenia dla bezrobotnych w wysokości pięciu miliardów euro. Wielu z nich pracuje, jednak z powodu bardzo niskiego wynagrodzenia ma prawo do świadczeń. Niemcy otrzymali w tym czasie zasiłki w wysokości 26,8 mld euro. Wydatki z niemieckiego budżetu na "kindergeld" dla dzieci obywateli UE wynoszą 200 mln euro; cała pula środków na ten cel wynosi 38 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemcy zaostrzą kary za wyłudzenia świadczeń socjalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!