Niewielu niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo

Niewielu niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Według danych PFRON tylko 28 proc. osób z niepełnosprawnością w Polsce jest aktywnych zawodowo. Według p.o. prezes zarządu funduszu Doroty Habich, mimo że sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy poprawiła się, to wskaźnik bezrobocia w tej grupie wciąż jest zbyt wysoki.

  • Mimo, że poziom aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wzrósł, to dalej jest niewielki - wynosi ok. 28 proc.
  • Szefowa PFRON ma nadzieję, że pracodawcy poszukujący pracowników otworzą się również na osoby z niepełnosprawnością. Według niej jest duży odsetek osób niepełnosprawnych posiadających wykształcenie wyższe i odpowiednie kwalifikacje.
  • W Unii Europejskiej poziom aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi średnio ponad 40 proc.

- Wzrósł poziom aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych i jest to ok. 28 proc. Jest to zapewne pochodną sytuacji na rynku pracy, gdzie rzeczywiście bezrobocie ogółem spadło. W tym właśnie pokładamy nadzieję, że pracodawcy poszukujący pracowników otworzą się również na osoby z niepełnosprawnością - powiedziała p.o. prezes zarządu PFRON Dorota Habich.

Jak dodała, jest duży odsetek osób niepełnosprawnych posiadających wykształcenie wyższe i odpowiednie kwalifikacje. - Chcielibyśmy, żeby właśnie po tych pracowników sięgali pracodawcy, żeby oferowali im również pracę wysokiej jakości, aby odejść od tego mitu osoby niepełnosprawnej zatrudnionej w firmie ochroniarskiej czy firmie sprzątającej - podkreśliła Habich.

Do średniej unijnej nam daleko


- Jeżeli patrzymy na Unię Europejską, gdzie poziom aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych wynosi ponad 40 proc., poziom 28 proc. to jeszcze za mało - dodała.

Wśród zmian, jakie chce wprowadzić PFRON w ramach m.in. programu "Za życiem" jest m.in. wsparcie osób niepełnosprawnych poprzez modyfikację rozwiązań realizowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej (WTZ ) w zakresie tzw. rehabilitacji zawodowej.

- Proponujemy wprowadzenie dodatkowych elementów umożliwiających osobie niepełnosprawnej, która jest uczestnikiem warsztatu, wejście na rynek pracy w taki łagodny sposób, żeby mogła oswoić się ze swoimi obowiązkami i z rolą pracownika - mówiła Habich.

Warsztaty Terapii Zajęciowej do skutku


Wskazała też, że wśród propozycji jest również wprowadzenie praktyk zawodowych i staży dla uczestników WTZ, a także regulacje umożliwiające ich powrót w przypadku niepowodzenia zatrudnienia.

- Przewidujemy, że osoba niepełnosprawna mogłaby w ciągu 90 dni powrócić do WTZ bez utraty miejsca w Warsztacie i mogłaby podejmować trzy takie próby. Będzie to wciąż finansowane przez fundusz, niezależnie od tego, czy pojawi się nowy uczestnik na to miejsce, czy nie - podkreśliła Habich.

Jak dodała, nowe rozwiązania mają także umożliwiać osobom niepełnosprawnym, które podejmą zatrudnienie, utrzymywanie kontaktu z terapeutami w tzw. klubach rehabilitacyjnych. Jak tłumaczyła Habich, po południu w takich klubach odbywałyby się spotkania, zajęcia, czy inne formy terapeutyczne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niewielu niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!