Niewykształcone kobiety radzą sobie gorzej od mężczyzn na rynku pracy

Niewykształcone kobiety radzą sobie gorzej od mężczyzn na rynku pracy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W Unii Europejskiej tylko 42 proc. niewykształconych kobiet znajduje pracę, a połowa z nich zatrudniona jest jedynie tymczasowo - wynika z najnowszego raportu Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn EIGE.

Jak pokazuje raport EIGE, 64 mln kobiet i mężczyzn w UE ma jedynie wykształcenie podstawowe. W porównaniu z osobami ze średnim lub wyższym wykształceniem więcej osób niewykształconych boryka się z bezrobociem lub też nigdy nie pracowało.

Gorzej w tej grupie radzą sobie kobiety, które mają więcej trudności ze znalezieniem pracy, zwłaszcza odpowiednio płatnej. Jak wynika z raportu, jedynie 42 proc. niewykształconych kobiet znajduje pracę, ale niemal połowa z nich zatrudniona jest tylko tymczasowo.

Jak pokazują statystyki, w UE ponad 6 mln kobiet i 2 mln mężczyzn z wykształceniem podstawowym nigdy nie pracowało, a 14 proc. niewykształconych kobiet i 5 proc. mężczyzn pozostaje na bezrobociu od 10 lub więcej lat. Zdaniem autorów raportu, jest to przede wszystkim rezultat kryzysu ekonomicznego i długotrwałego bezrobocia, jakie dotyka zwłaszcza młodych Europejczyków. Eksperci alarmują, że może to oznaczać, że UE będzie miała trudności z osiągnięciem swoich celów, które zakładały m.in. wzrost zatrudnienia w UE do 2020 r.

"Z powodu słabego wykształcenia większość z tych ludzi narażona jest na to, że otrzyma jedynie pracę tymczasową, bardzo słabo płatną i w niepełnym wymiarze godzin. Osoby te pozbawione są więc jakiegokolwiek poczucia bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia. Prawie połowa, bo aż 45 proc. kobiet z wykształceniem podstawowym pracuje dorywczo, dla porównania spotyka to tylko co 4. mężczyznę w takiej samej sytuacji. Raport EIGE ujawnił zresztą, że kobiety częściej niż mężczyźni zatrudniane są tymczasowo, niezależnie od poziomu ich wykształcenia. Ponad jedna czwarta kobiet pracujących w UE zatrudniona jest właśnie na takich zasadach" - mówi Virginija Langbakk z EIGE.

Tymczasem w UE brakuje pracowników, a zwłaszcza specjalistów z wykształceniem ścisłym.

"Szacunki dotyczące europejskiego rynku pracy pokazują, że w najbliższej przyszłości w Unii zabraknie wysoko wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w dziedzinach dotąd zdominowanych przez mężczyzn, czyli naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce (tzw. STEM - science, technology, engineering, math). Te stanowiska nie są oczywiście dostępne dla osób bez wykształcenia, więc także dla dużej rzeszy kobiet. Dlatego uważamy, że UE powinna promować równy dostęp do przystępnych cenowo i dobrych jakościowo studiów, co pozwoli wykształcić przyszłych specjalistów" - dodaje Langbakk.

Zdaniem unijnych specjalistów problem rozwiązać może przedstawiony niedawno Europejski Filar Praw Społecznych, którego celem jest m.in. poprawa warunków zatrudnienia i życia obywateli UE. Podkreśla on konieczność równouprawnienia kobiet i mężczyzn w dostępie do edukacji, szkoleń i kursów dokształcających. A, jak podkreślają autorzy raportu, "szkolenia mogą pomóc uwolnić niewykorzystany potencjał w UE, zwłaszcza jeśli chodzi o obecność kobiet na rynku pracy. Ale powinny one iść w parze z odpowiednimi warunkami i jakością pracy".

Raport EIGE został opracowany na zlecenie maltańskiej prezydencji w UE. Jego wyniki przekazano Radzie UE, gdzie reprezentowane są rządy krajów członkowskich.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niewykształcone kobiety radzą sobie gorzej od mężczyzn na rynku pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!