XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

NIK: coraz więcej więźniów i aresztantów pracuje

NIK: coraz więcej  więźniów i aresztantów pracuje
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Najwięcej osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych - 70 proc. - jest zatrudnionych przez Służbę Więzienną. Najmniej - 3 proc. - pracuje w zakładach specjalnie przeznaczonych do zatrudniania osób pozbawionych wolności - wynika z raportu NIK. Ogółem pracuje ok. 25 tys. więźniów.

Kontrola Najwyższej Izby Kontroli "Zatrudnienie osób pozbawionych wolności" dotyczy lat 2014-2016(I kw.) wraz z badaniem danych statystycznych od 2010 r.

NIK stwierdziła, że odsetek osób pozbawionych wolności, które znalazły zatrudnienie, liczony w stosunku do całej populacji osadzonych, wzrósł z 32 proc. w 2014 r. do 34,5 proc. w I kw. 2016 r., zaś odsetek zatrudnionych liczony w stosunku do osób pozbawionych wolności, które mogły podjąć pracę, wzrósł z 55,5 proc. w 2014 roku do blisko 60 proc. w I kw. 2016 roku.

Jak wynika z raportu jednym z czynników wpływających na zwiększenie wskaźnika powszechności zatrudnienia w jednostkach penitencjarnych był spadek liczby osadzonych (z 83 tys. w 2010 r. do 72 tys. w 2016 r.), spowodowany m.in. częstszym stosowaniem kar o charakterze "wolnościowym", w tym kary pozbawienia wolności w warunkach Systemu Dozoru Elektronicznego.

Z raportu wynika, że w latach 2011 - 2012 gwałtownie załamał się rynek odpłatnej pracy dla osadzonych. W ocenie Izby najistotniejszym czynnikiem była zmiana przepisów dotyczących minimalnej wysokości wynagrodzenia dla osadzonych. Spowodowała ona większe obciążenie finansowe dla pracodawców, a tym samym spadek odpłatnego zatrudniania więźniów. Podczas gdy w 2010 r. za wynagrodzeniem pracowało ponad 17 tys. osadzonych, to w 2012 r. liczba ta wyniosła niewiele ponad 9 tys.

NIK stwierdziła, że oprócz zmiany przepisów dotyczących wysokości minimalnego wynagrodzenia osadzonych, kluczowymi barierami w zatrudnianiu osób pozbawionych wolności były także m.in. kosztowne i czasochłonne procedury medycyny pracy, duża rotacja osadzonych, brak wymaganych kwalifikacji oraz konieczność objęcia wielu więźniów terapią związaną z uzależnieniem od alkoholu lub narkotyków.

Największym pracodawcą dla osadzonych pozostaje wciąż Służba Więzienna, która zatrudnia blisko 70 proc. pracujących pozbawionych wolności. Praca odpłatna i nieodpłatna na rzecz jednostek penitencjarnych (przy pracach porządkowych, remontowych, w kuchniach, pralniach itp.) pozwala na ich bieżące, skuteczne funkcjonowanie.

W raporcie wskazano, że dyrektorzy jednostek Służby Więziennej nawiązywali także liczne kontakty z samorządami, urzędami pracy, stowarzyszeniami czy organizacjami charytatywnymi, dzięki czemu zapewniono wzrost zatrudnienia nieodpłatnego osadzonych.

Izba oceniła, że zatrudnianie osób pozbawionych wolności poza murami jednostek penitencjarnych odbywało się w sposób zapewniający bezpieczeństwo, tak dla współwięźniów, jak i społeczności lokalnych. "Przypadki samowolnego oddalenia się osadzonych w czasie pracy, najczęściej bez zamiaru ucieczki, miały charakter krótkotrwały. SW podejmowała stosowne działania celem zapobiegania takim sytuacjom w przyszłości, np. wzmożenie nadzoru, wycofanie osadzonych z zatrudnienia" - dodano w raporcie.

Według NIK niewystarczające działania związane ze zwiększeniem zatrudnienia osób pozbawionych wolności podejmowała większość skontrolowanych instytucji gospodarki budżetowej (IGB), czyli publicznych podmiotów powołanych w celu zapewnienia pracy osobom pozbawionym wolności. IGB zatrudniały jedynie 3 proc. spośród pracujących osób pozbawionych wolności (700 - 800 pracowników).

"Podmioty te, pomimo że dysponowały znacznym zasobem nieruchomości (gruntów, budynków, hal) nie korzystały w wystarczającym stopniu z dostępnych środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych (FAZS) i posiadana przez nie infrastruktura pozostawała w części niezagospodarowana, często popadając w ruinę. W okresie objętym kontrolą IGB zanotowały spadek zatrudnienia osób pozbawionych wolności aż o 16 proc." - podkreślono w raporcie.

Najskuteczniejszymi w organizacji miejsc pracy dla osadzonych były ZIGB PIAST, BIGB BALTICA oraz ZIGB POMERANIA, zaś najgorsze rezultaty osiągnęły PIGB CARPATIA i MIGB MAZOVIA, w których albo nie dokonywano żadnych strategicznych inwestycji, albo były one podejmowane w sposób niegospodarny.

W ocenie NIK - obok wdrożenia rozwiązań uwzględnionych już w projektach zmiany przepisów, dotyczących m.in. zwiększenia ryczałtu dla przedsiębiorców zatrudniających osadzonych (z 20 do 40 proc. wypłacanego wynagrodzenia) oraz przyjętego już przez Sejm zwiększenia wysokości potrąceń z wynagrodzeń osadzonych na rzecz FAZS (z 25 do 45 proc.) - należy także rozważyć m.in. wprowadzenie przepisów upraszczających procedurę uzyskiwania przez osadzonych zaświadczeń z zakresu medycyny pracy oraz umożliwiających pokrywanie kosztów badań z FAZS, zlikwidowanie zapisów o zwiększonych kosztach zatrudnienia osadzonych ponoszonych przez przedsiębiorców.

NIK wskazuje także, aby rozważyć podjęcie działań w celu skuteczniejszego wydawania niewykorzystanych środków z FAZS - jak wynika z danych Izby, co roku Fundusz dysponuje ok. 45 mln zł niewykorzystanych środków.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NIK: coraz więcej więźniów i aresztantów pracuje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!