Nowelizacja prawa zamówień publicznych: "by państwo było inteligentnym klientem"

Nowelizacja prawa zamówień publicznych: "by państwo było inteligentnym klientem"
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Nowelizacja w Prawie Zamówień Publicznych, którą proponuje wprowadzić Ministerstwo Rozwoju, realizuje dwa cele. Po pierwsze, wdraża do polskiego prawa przepisy unijnych dyrektyw. Po drugie, stanowi pierwszy etap przekształcenia systemu zamówień publicznych w silny instrument polityki gospodarczej i społecznej. Brzmi to może nieco górnolotnie, ale w praktyce chodzi o to, by państwo, w tym także samorządy, było inteligentnym klientem - mówi dla serwisu Portalsamorzadowy.pl Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Po pierwsze chcemy wzmocnić pozacenowe kryteria oceny ofert. Proponujemy upowszechnienie podejścia opartego na bilansie ceny, jakości i kosztów eksploatacji. Kolejną kwestią jest silniejsze powiązanie zamówień publicznych z prawem pracy. Nie ma zamówień publicznych w oderwaniu od prawa pracy. Zamawiający będą mieli obowiązek wskazania tych czynności wykonawcy, których wykonanie, zgodnie z Kodeksem Pracy, wymaga zatrudnienia na podstawie umowy o pracę - wyjaśnia zmiany w prawie zamówień publicznych Mariusz Haładyj.

Przykładowo, jeśli roboty budowlane wymagają nadzoru i kierownictwa, to zamawiający od firmy wykonującej te roboty ma obowiązek domagać się potwierdzenia, że zatrudnia ona do wykonania tego zamówienia pracowników na podstawie umowy o pracę.

- Umożliwiamy zamawiającym żądanie osobistego wykonania zamówienia przez wykonawcę. Pozwoli to promować firmy bazujące na swoim sprzęcie i zatrudniające osoby faktycznie wykonujące zamówienie, a wyeliminować z zamówień firmy, które bazują jedynie na potencjale podwykonawców - dodaje.

Jako największą wadę obecnego systemu zamówień publicznych wiceminister wskazał na zbyt dużą liczbę postępowań, w których składana jest jedna oferta.

- Upraszczamy więc procedury, ograniczamy bariery biurokratyczne i ekonomiczne dostępu do postępowań oraz otwieramy szerzej drzwi dla małych i średnich przedsiębiorstw - mówi Haładyj.

Czytaj całą rozmowę: Nowelizacja prawa zamówień publicznych w pigułce: "Chodzi o to, by państwo było inteligentnym klientem"
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowelizacja prawa zamówień publicznych: "by państwo było inteligentnym klientem"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!