XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Nowy instytut patentowy pomoże polskim przedsiębiorcom

Nowy instytut patentowy pomoże polskim przedsiębiorcom
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Grupa Wyszehradzka tworzy wspólny Wyszehradzki Instytut Patentowy. Ten Instytut ma zapewnić naszym przedsiębiorcom bardziej przyjazny dostęp do międzynarodowej ochrony wynalazków - bo dziś jest to i kosztowne, i skomplikowane.


- Inicjatywa została podjęta na wzór działań krajów nordyckich, które miały miejsce w 2008 roku - tłumaczy genezę projektu Jacek Czech z Krajowej Izby Gospodarczej, współorganizator Forum dla Wolności i Rozwoju. Chodzi o Nordycki Instytut Patentowy, wspomagający innowacyjne interesy Danii, Islandii i Norwegii. Gość PR24 zaznacza, że krajom Grupy Wyszehradzkiej (Słowacja, Czechy, Węgry, Polska), będącym na podobnym poziomie rozwoju, trudno dziś konkurować z rozwiniętymi gospodarkami europejskimi.

Polacy nie doceniają wagi patentu

Dziś Polacy stosunkowo rzadko zgłaszają swoje wynalazki poza granicami kraju, nie chronią swoich rozwiązań poza Polską. - Nie ma u nas kultury związanej z patentowaniem własnych pomysłów. To kwestia barier finansowych, bo zgłoszenie wniosku to koszt ok. 2 tys. euro, ale problem leży także w naszej mentalności. Nie doceniamy tego, jaką wagę ma patent - przekonuje rozmówca PR24.

Jeśli spojrzymy na liczbę patentów międzynarodowych, to jesteśmy na szarym końcu. Mimo wzrostu liczby aplikacji patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) z Polski, nasz kraj z wynikiem 12 wniosków przypadających na 1 milion mieszkańców w 2014 r. zajął 28. miejsce.

Ukłon w stronę przedsiębiorcy

Jacek Czech wyjaśnia, że w Polsce wnioski patentowe składają przede wszystkim uczelnie. Dlaczego - jak to bywa w innych krajach świata - nie są tym zainteresowani nasi przedsiębiorcy? - Mamy tu do czynienia z barierą wiedzy i procedur - ocenia ekspert i podkreśla, że niekorzystną sytuację może zmienić właśnie Wyszehradzki Instytut Patentowy.

- Koszty złożenia wniosku w nie będą wysokie. Przewidujemy też preferencje zachęcające do działania przede wszystkim firmy, a nie uczelnie - wyjaśnia gość PR24.

Międzynarodowa ochrona

Instytut ma rozpocząć działalność w 2016 r. Siedziba WIP będzie znajdować się w Budapeszcie, natomiast oddziały Instytutu będą ulokowane we wszystkich państwach, które podpisały Umowę. WIP będzie otwarty także dla innych zainteresowanych państw europejskich, które zechcą przystąpić do inicjatywy.

- Ochrona będzie obowiązywać na terenie 148 państw, będących sygnatariuszami umowy dotyczącej patentowania w skali światowej - mówi Jacek Czech i dodaje, że jeśli działalność WIP przyczyniłaby się do wzrostu liczby patentów o 20 proc., moglibyśmy mówić o realnym sukcesie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nowy instytut patentowy pomoże polskim przedsiębiorcom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!