Od 235 do 2 tys. euro - cała prawda o płacy minimalnej w UE

Od 235 do 2 tys. euro - cała prawda o płacy minimalnej w UE
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Poniżej 500 euro na wschodzie i sporo powyżej 1000 euro na zachodzie Europy - Eurostat porównał płace minimalne w UE. Z zestawienia wynika, że od 1 stycznia tego roku obowiązują one w 22 państwach członkowskich. Polska na tle regionu nie wypada źle.

Według opublikowanych w piątek danych urzędu statystycznego UE, obecnie płacy minimalnej nie ma w sześciu krajach unijnych. Są to: Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia oraz Szwecja.

Pozostałe 22 kraje mogą być podzielone na trzy grupy. Pierwsza to państwa z Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie obowiązuje płaca minimalna poniżej 500 euro miesięcznie.

Najniższa jest w Bułgarii - w przeliczeniu wynosi 235 euro miesięcznie. Następnie są Rumunia (275 euro), Łotwa i Litwa (po 380 euro), Czechy (407 euro), Węgry (412 euro), Chorwacja (433 euro), Słowacja (435 euro), a także Polska (453 euro) oraz Estonia (470 euro).

Druga grupa krajów, gdzie płaca minimalna mieści się w przedziale 500-1000 euro to państwa z południa Europy. Są wśród nich Portugalia (650 euro), Grecja (684 euro), Malta (736 euro), Słowenia (805 euro), a także Hiszpania (826 euro).

W pozostałych siedmiu krajach na północy i zachodzie Europy pensja minimalna ustalona krajowymi przepisami wynosi ponad 1000 euro. W Wielkiej Brytanii jest to 1397 euro, we Francji 1480 euro, w Niemczech 1498 euro, w Belgii 1532 euro, w Holandii 1552 euro, w Irlandii 1563 euro i w Luksemburgu 1999 euro.

Dane te pokazują, że nominalne różnice w gwarantowanej stawce miesięcznej dla pracowników są bardzo wysokie w UE. Eurostat podkreśla jednak, że różnice te są dużo mniejsze, jeśli wziąć po uwagę siłę nabywczą pieniądza. Wówczas pensje w Europie Środkowo-Wschodniej nie wyglądają już tak skromnie jak te na Zachodzie, choć dalej różnica między najbogatszym Luksemburgiem i drugą od końca Bułgarią jest trzykrotna.

Z punktu widzenia Komisji Europejskiej, która planuje wprowadzenie przepisów dotyczących regionalnych stawek minimalnych w odniesieniu do średnich zarobków, ważniejsze są jednak dane obrazujące, jaki procent mediany zarobków stanowi pensja minimalna.

Nie z wszystkich krajów dane w tej sprawie są dostępne, ale te, które są, pokazują również spore zróżnicowanie. Przykładowo w Portugalii, Francji i Słowenii płaca minimalna stanowiła ponad 60 proc. mediany wynagrodzeń, natomiast w Czechach, czy Estonii było to odpowiednio 39 i 40 proc.

Według biura statystycznego UE w porównaniu do 2008 roku płace minimalne spadły tylko w Grecji (-14 proc.). Z kolei w Bułgarii i Rumunii podwoiły się od tego czasu. Spore wzrosty odnotowano też w państwach bałtyckich: w Estonii (+69 proc.), na Łotwie (+65 proc.) oraz na Litwie (+64 proc.). W Polsce wzrost wyniósł 45 proc.

Eurostat dla porównania podał, że federalna minimalna stawka wynagrodzenia w Stanach Zjednoczonych wynosi w 2017 roku w przeliczeniu 1192 euro miesięcznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Od 235 do 2 tys. euro - cała prawda o płacy minimalnej w UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!