XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

OPZZ: podwyżka wynagrodzeń powinna napędzać wzrost gospodarczy

OPZZ: podwyżka wynagrodzeń powinna napędzać wzrost gospodarczy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Za szybszym wzrostem wynagrodzeń pracowników budżetówki oraz kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę opowiedziało się prezydium OPZZ w stanowisku przyjętym we wtorek. Podwyżka wynagrodzeń powinna napędzać wzrost gospodarczy w Polsce - zaznaczyło OPZZ.

Prezydium OPZZ, które spotkało się w Warszawie "uznaje za konieczny" szybszy wzrost wynagrodzeń pracowników w gospodarce narodowej, minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wyższych płac zatrudnionych w budżetówce w 2018 r.

"Dysponując większymi wynagrodzeniami, obywatele zwiększą popyt wewnętrzny i ożywią wzrost gospodarczy kraju prowadzący do tworzenia nowych miejsc pracy" - przekonuje OPZZ.

Porozumienie chce, by z owoców wzrostu gospodarczego korzystali wszyscy Polacy. "Niestety, praca w Polsce w dalszym ciągu nie gwarantuje milionom Polek i Polaków godnego i stabilnego życia, a przecież powinna być ona źródłem utrzymania, zapewniać bezpieczeństwo socjalne i spokojną emeryturę" - przypomniała w stanowisku centrala związkowa.

W ocenie OPZZ znaczna część pracowników otrzymuje jedynie ustawowe - minimalne wynagrodzenie; utrzymuje się też "wysoka skala ubóstwa pracujących", a zarobki realnie maleją, mimo że rośnie wydajność.

Związkowcy przypomnieli, że w 2008 r. w Polsce średnia płaca brutto stanowiła 33 proc. niemieckiej, a w 2015 r. ta relacja spadła do 29,3 proc. "To oznacza, że zamiast doganiać Europę pod względem wynagrodzeń, przepaść między płacami Polek i Polaków a płacami unijnymi powiększa się" - zaznaczyli w stanowisku.

Podkreślili też, że wzrost wydajności nie ma odzwierciedlenia w udziale płac w PKB - spadł on z 50,1 proc. PKB do 46,9 proc. w latach 2008-15, podczas gdy unijna średnia to 55,4 proc.

Prezydium OPZZ oczekuje, że wzrost wynagrodzeń w 2018 r. będzie "uwzględniał adekwatnie wzrost wydajności pracowników", co pozwoli zastąpić konkurowanie niskimi płacami, konkurencją produktów o wysokiej wartości dodanej.

OPZZ chce też, by partnerzy społeczni ustalali wskaźnik wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw i uważa, że powinna być przestrzegana zasada równej płacy za tą samą pracę.

OPZZ jest jedną z trzech central związkowych, reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego. Zrzesza ok. 800 tys. związkowców, którzy należą do ok. 80 organizacji zrzeszonych w OPZZ.

Resort rodziny i pracy zaproponował podwyższenie płacy minimalnej w 2018 r. z obecnych 2000 zł do 2100 tys. zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OPZZ: podwyżka wynagrodzeń powinna napędzać wzrost gospodarczy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!