XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

OPZZ: projekt nowego kodeksu pracy zbyt skomplikowany

OPZZ: projekt nowego kodeksu pracy zbyt skomplikowany
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Duża część rozwiązań zaproponowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy (KKPP) jest wyjątkowo nieczytelna i skomplikowana - oceniło OPZZ. Propozycje komisji nie są projektem ustawy, to materiał ekspercki - podkreślił z kolei przewodniczący KKPP Marcin Zieleniecki.

  • Według szefa OPZZ Jana Guza, wbrew zapowiedziom duża część rozwiązań zaproponowanych przez komisję jest wyjątkowo nieczytelna i skomplikowana.
  • - Bilans zmian jest naszym zdaniem niekorzystny - ocenił. OPZZ uważa, że niektóre propozycje komisji mogą zmarginalizować i osłabić związki zawodowe.
  • - To prawo dla prawników, nie pracowników - podkreślali podczas spotkania związkowcy.

W połowie marca Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończyła swoją pracę. Opracowała projekty Kodeksu pracy i Kodeksu zbiorowego prawa pracy. W środę OPZZ zorganizowało w swojej siedzibie spotkanie związkowców z przedstawicielami komisji.

Czytaj: Takiej zmiany nie było w Polsce od 44 lat. 540 artykułów i ponad 205 stron

Według szefa OPZZ Jana Guza, wbrew zapowiedziom duża część rozwiązań zaproponowanych przez komisję jest wyjątkowo nieczytelna i skomplikowana. "Bilans zmian jest naszym zdaniem niekorzystny" - ocenił. OPZZ uważa, że niektóre propozycje komisji mogą zmarginalizować i osłabić związki zawodowe. "To prawo dla prawników, nie pracowników" - podkreślali podczas spotkania związkowcy.

Z kolei przewodniczący komisji, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki podkreślił, że propozycje nie są projektem ustawy. "Komisja kodyfikacyjna nie jest podmiotem, który jest wyposażony w prawo do zgłaszania inicjatywy ustawodawczej" - przypomniał.

Zwrócił uwagę, że propozycje komisji w połowie marca trafiły do minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej i to ona podejmie decyzję, co się dalej z nimi stanie. "Minister otrzymała ode mnie projekt i jest na etapie wypracowywania sobie zdania na jego temat" - powiedział. Dodał, że według ustaleń minister potrzebuje na to około miesiąca. Zieleniecki zapowiedział, że jeżeli projekt komisji stanie się projektem ustawy, to zostanie poddany poszerzonym konsultacjom.

Zaznaczył, że w niektórych sprawach zgadza się ze zdaniem OPZZ. "Państwo piszecie, że polski rynek pracy jest nadmiernie elastyczny. Mamy jeden z najwyższych wskaźników niestandardowego zatrudnienia. Zamiast zwiększać elastyczność rynku pracy, która prawie zawsze sprzyja pracodawcy, powinniśmy zadbać o bardziej stabilne stosunki pracy i większe bezpieczeństwo zatrudnienia" - powiedział wiceminister.

Zwrócił uwagę, że przymyka się oko na nadużywanie umów cywilnoprawnych. Dlatego w projekcie komisji podjęto próbę uelastycznienia pracy, ale na podstawie stosunku pracy. Przypomniał, że komisja zaproponowała kilka rodzajów umów o pracę np. sezonową czy dorywczą.

W połowie marca Zieleniecki podkreślił, że zgodnie z projektem kodeksu pracy stosowanie umów cywilnoprawnych nadal będzie możliwe. Jak wyjaśniał, chodzi tylko o sytuacje, kiedy zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi nie będzie zależało na nawiązania stosunku pracy.

Prof. Jacek Męcina (zasiadał w KKPP z ramienia Konfederacji Lewiatan) podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby proponowane przepisy wprowadzono bez rzetelnego dialogu, np. w Radzie Dialogu Społecznego. "Traktuję ten materiał jako materiał do dyskusji" - ocenił projekt kodeksu.

Z kolei prof. Monika Gładoch (również pracowała w komisji) zaznaczyła, że nie rozumie niektórych propozycji, np. dotyczących stosowania nowych umów o pracę. Zwróciła uwagę na umowę nieetatową, tzw. zero godzin. Na jej podstawie mogłyby pracować osoby do 26 roku życia i po 60. Tygodniowy czas pracy nie mógłby przekraczać 20 godz. "Umowa nieetatowe jest gorsza niż zlecenie. Przy umowie zero godzin czekam na telefon od potencjalnego pracodawcy, może któregoś dnia wylosuje mój numer i zadzwoni. Przy zleceniu mam przynajmniej pewność, że mam pracę" - przekonywała.

W projekcie komisji zaproponowano m.in. wydłużenie czasu umów o pracę na okres próbny. Ponadto zgodnie z propozycją każdy pracownik, niezależnie od stażu pracy, mógłby wykorzystać 26 dni urlopu. W projekcie znalazły się też rozwiązania, które mają zapobiegać wypychaniu pracowników na samozatrudnienie.

Zaproponowano również zmiany zasad wypowiadania umów na czas określony i zmiany w działaniu organizacji związkowych w zakładach pracy. Oprócz tego projekt zakłada możliwość modyfikacji "kodeksowych wypłat za nadgodziny". Chodzi o tzw. konta wynagrodzeń. To rozwiązanie będzie dotyczyło tylko układów zbiorowych. Przewiduje, że jeśli związki zawodowe się zgodzą, to będzie można zawiesić wypłatę wynagrodzenia za nadgodziny. Tak zamrożone pieniądze będzie można uruchomić w razie kryzysu, np. braku zleceń.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: OPZZ: projekt nowego kodeksu pracy zbyt skomplikowany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!