XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Oskładkowanie umów zlecenia. Eksperci ostrzegają przed skutkami zmiany przepisów

Oskładkowanie umów zlecenia. Eksperci ostrzegają przed skutkami zmiany przepisów
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Zwalnianie pracowników, przenoszenie ich do szarej strefy albo zatrudnianie zamiast na umowę o pracę na zlecenie według nowych zasad. Takie skutki wprowadzenia składek ZUS przy umowach zlecenia przewiduje Konfederacja Lewiatan.

Według analizy przygotowanej na jej zlecenie przez Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych te negatywne dla pracowników konsekwencje można zminimalizować, wydłużając vacatio legis dla nowej ustawy z trzech do co najmniej sześciu miesięcy.



- Najtrudniejszy jest zawsze okres przejściowy. W tej chwili należy zweryfikować wszystkie umowy i dostosować je do nowych warunków. W tym okresie dłuższym niż trzy miesiące, minimum sześć – dziewięć miesięcy, bylibyśmy w stanie przygotować się odpowiednio do tego i nie byłoby konieczności wykonywania drastycznych ruchów w postaci przenoszenia pracowników do szarej strefy czy też większych zwolnień – mówi ekspert Konfederacji Lewiatan Marek Kowalski.

„Wydłużenie vacatio legis nie załatwi sprawy”

Anna Grabowska z Forum Związków Zawodowych zauważa jednak, że o oskładkowaniu umów zlecenia wiadomo nie od dziś i pracodawcy nie powinni narzekać na brak czasu na dostosowanie dotychczasowych kontraktów.

- Mówienie, że sześcio- czy dwunastomiesięczne vacatio legis nagle załatwi sprawę staje się nieuzasadnione. Nie jest prawdą, że nagle po 12 miesiącach skończą się wszystkie dotychczasowe umowy zlecenia i będzie można rozpoczynać działalność na nowych zasadach – mówi Grabowska.

Będzie więcej zleceń niż umów o pracę?

Samo oskładkowanie umów zlecenia w praktyce może skutkować tym, że pracodawcy chętniej będą stosować zlecenia niż umowy o pracę.

- Uruchamiamy drugą ścieżkę zatrudnienia, równoległą z umowami o pracę. To nie jest dobre rozwiązanie. Należałoby raczej szukać rozwiązań prowadzących do zmniejszenia obciążeń podatkowych dla osób najmniej zarabiających. Niestety koncepcja rządu pod wpływem NSZZ „Solidarność” poszła w inną stronę – uważa Kowalski.

Dla pracowników korzystniejsza nowelizacja Prawa zamówień publicznych

Zdaniem eksperta dużo większe szanse na poprawę sytuacji pracowników daje nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych.

- To jest dużo bardziej skuteczny sposób walki z umowami zlecenia niż zaproponowana przez rząd forma oskładkowania umów cywilno-prawnych do minimalnego wynagrodzenia. W przypadku nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych jest gwarancja dla pracowników umowy o pracę, więc forma zatrudnienia jest dużo bezpieczniejsza. Pracownik może korzystać z osłon socjalnych, ma zapewnione przestrzeganie przepisów bhp, czego na pewno nie będzie miał w przypadku nawet oskładkowanej umowy zlecenia – wyjaśnia Kowalski.

Zgadza się z tym również przewodniczący OPZZ Jan Guz.

- Przez zamówienia publiczne przepływają pieniądze państwa. Są to potężne kwoty w granicach 8 proc. PKB, czyli ok. 105 mld zł. W związku z czym te pieniądze powinny być zaangażowane w realizację i wspomaganie polskiego prawa – twierdzi Guz.

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych zakłada wymóg zatrudniania pracowników na podstawie umowy o pracę przez wykonawcę zamówienia publicznego, jeśli wymaga tego charakter pracy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oskładkowanie umów zlecenia. Eksperci ostrzegają przed skutkami zmiany przepisów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!