PAIH: w tym roku 2 mld euro bezpośrednich inwestycji

PAIH: w tym roku 2 mld euro bezpośrednich inwestycji
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Na tydzień przed końcem roku wartość zamkniętych projektów inwestycyjnych obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu w 2017 r. przekroczyła 2 mld euro. To o około 300 mln euro więcej niż na koniec 2016 r - ocenił wiceprezes PAIH Krzysztof Senger.

  • Wartość nakładów inwestycyjnych zadeklarowana w 2017 r. przez ok. 60 inwestorów zagranicznych, których projekty zostały sfinalizowane przez Agencję - to ponad 2 mld euro, podczas gdy na koniec 2016 było to ok. 1,7 mld euro. Rok 2015 zamknął się kwotą 720 mln euro. 
  • Polska ma kilka wysokotechnologicznych sektorów, które są najbardziej atrakcyjne dla zagranicznych inwestycji. To przede wszystkim BSS - usługi dla biznesu - i sektor motoryzacyjny. Bardzo mocną pozycję wzrostową ma sektor B+R (badania i rozwój) - specyficzny, bo jest połączony z innymi branżami, na rzecz których pracuje.
  • - Globalne firmy lokują w Polsce coraz wyższe partie łańcucha wartości. To już nie tylko produkcja i montaż, ale przede wszystkim procesy obsługi różnych linii biznesowych oraz - co nas bardzo cieszy - centra badawczo-rozwoje dużych koncernów - podkreślił wiceprezes PAIH Krzysztof Senger.

Jak powiedział wiceprezes PAIH Krzysztof Senger, wartość nakładów inwestycyjnych zadeklarowana w 2017 r. przez ok. 60 inwestorów zagranicznych, których projekty zostały sfinalizowane przez Agencję - to ponad 2 mld euro, podczas gdy na koniec 2016 było to ok. 1,7 mld euro.

- To skok jakościowy w stosunku do lat poprzednich - ocenił, wskazując, że rok 2015 zamknął się kwotą 720 mln euro. Zwrócił też uwagę, że zauważalny wzrost notują inwestycje w sektorze badań i rozwoju.

Jak mówił wiceprezes PAIH, Polska ma kilka wysokotechnologicznych sektorów, które są najbardziej atrakcyjne dla zagranicznych inwestycji. To przede wszystkim BSS - usługi dla biznesu - i sektor motoryzacyjny. - Bardzo mocną pozycję wzrostową ma sektor B+R (badania i rozwój), specyficzny, bo jest połączony z innymi branżami, na rzecz których pracuje - powiedział Senger.

Zdaniem wiceprezesa PAIH, widać, że globalne firmy lokują w Polsce coraz wyższe partie łańcucha wartości. - To już nie tylko produkcja i montaż, ale przede wszystkim procesy obsługi różnych linii biznesowych. Ale także, co nas bardzo cieszy, centra badawczo-rozwoje dużych koncernów - podkreślił.

Senger przytoczył przykład branży AGD, która lokuje w Polsce coraz wyższe szczeble łańcucha wartości. - Firmy kojarzone zazwyczaj z produkcją i składaniem pralek czy lodówek, zaczynają sprowadzać do Polski procesy badawcze, związane z dopasowaniem ich produktów do wymagań środowiskowych, nowych potrzeb i oczekiwań klientów - ocenił.

PAIH przewiduje, że w 2017 r. najwięcej inwestycji zagranicznych, które wspiera Agencja, będzie pochodzić z USA oraz Niemiec, ale - jak podkreślił Senger - widać też bardzo silne zainteresowanie inwestorów azjatyckich. "Szczególnie cieszy konkretyzacja planów inwestycyjnych Chin. Dotychczas kontakty z Chinami polegały bardziej na obsłudze wizyt o charakterze bardziej politycznym - przedstawicieli władz prowincji czy miast. Natomiast zaczyna to schodzić już na poziom konkretnych projektów. Prowadzimy ich aktualnie 11" - mówił wiceprezes. Podkreślił, że nie mają one jeszcze decyzji inwestycyjnych, ale ich nakłady są już skonkretyzowane - ponad 1 mld euro - i deklarowanych ponad 7 tys. miejsc pracy.

Według wiceprezesa PAIH, wysoką aktywność wykazują też Japonia i Korea Południowa, przy czym inwestorzy z tych państw zaczynają lokować w Polsce strategiczne inwestycje z sektora szeroko pojętej elektromobilności. Senger przypomniał, że koreański LG Chem będzie budował fabrykę baterii do samochodów elektrycznych, a Toyota zamierza produkować silniki do samochodów hybrydowych.

- To reakcja tych koncernów na zmianę modelu motoryzacji. A Polska wyrasta na główne miejsce lokowania tego typu inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej - ocenił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!