Partia Razem pisze do niemieckiego resortu pracy ws. praw socjalnych obywateli UE

Partia Razem pisze do niemieckiego resortu pracy ws. praw socjalnych obywateli UE
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Partia Razem napisała list do niemieckiego ministerstwa pracy z prośbą o wyjaśnienie projektowanych zmian, które mają ograniczyć prawa socjalne m.in. polskich obywateli. Politycy Razem zaapelowali też o podjęcie działań w tej sprawie do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

Niepracujący obywatele UE nie mieli w ogóle dostępu do niemieckich świadczeń, jednak Federalny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że powinni uzyskiwać uprawnienia do nich już po 6 miesiącach mieszkania na terenie Niemiec. W ubiegłym tygodniu niemiecki rząd przyjął projekt, który - jak wynika z informacji podanych przez Reutersa - ma ograniczyć dostęp do świadczeń socjalnych dla niepracujących migrantów z Unii Europejskiej, którzy mieszkają w Niemczech krócej niż 5 lat.

Jak wskazała w środę Magdalena Malińska z zarządu krajowego Partii Razem, jeśli projekt zostanie przyjęty przez niemiecki parlament, może uderzyć m.in. w mieszkających w tym kraju Polaków. "Mimo ważnej rangi tej sprawy, nie zaobserwowaliśmy żadnej reakcji ani ze strony polskiego rządu, ani polskiej dyplomacji. Polacy mieszkający w Niemczech zostali zostawieni sami sobie" - powiedziała na briefingu prasowym.

Dlatego - poinformowała Malińska - przedstawiciele Razem postanowili "napisać list do minister pracy rządu niemieckiego z prośbą o wyjaśnienie szczegółów proponowanych regulacji, jakie będą ich konsekwencje oraz czy te zmiany zostały skonsultowane ze środowiskiem migranckim, które jest najbardziej zainteresowane tymi zmianami". W liście do minister Andrei Nahles zapytano m.in. o skutki planowanych regulacji dla obywateli UE pracujących na terenie Niemiec w niepełnym wymiarze.

Partia Razem skierowała również list do szefa polskiego MSZ z pytaniami o działania, jakie w sprawie planowanej reformy podjęła polska dyplomacja. "Zarówno Pan jak i przedstawiciele strony rządowej wielokrotnie zapewniali o odzyskiwaniu przez Polskę podmiotowości i godności w stosunkach międzynarodowych. Dziwi zatem milczenie i brak działań rządu w sprawie, która może bezpośrednio dotknąć Obywateli RP" - czytamy w liście.

"Rząd Beaty Szydło, mimo że ma taką możliwość, nie interweniuje w obronie swoich obywateli póki nad projektem trwają prace i istnieje możliwość zmian. Domagamy się podjęcia przez rząd działań w celu obrony podstawowych praw Polek i Polaków za granicą" - mówiła w środę Teresa Vetter z koła do spraw międzynarodowych partii Razem.

Według polityków tej partii, ograniczanie praw Polaków wpisuje się w politykę osłabiania Europy, którą prowadzi też m.in. rząd Prawa i Sprawiedliwości. "Jeśli chcemy poprawy sytuacji pracowników polskich, to musimy stawiać na Europę solidarną" - przekonywała Malińska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Partia Razem pisze do niemieckiego resortu pracy ws. praw socjalnych obywateli UE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!