Pięć państw ma przyjąć wspólne stanowisko ws. polityki spójności

Ministrowie odpowiadający za politykę regionalną Polski, Czech, Słowacji, Węgier oraz Słowenii mają przyjąć w piątek wspólną deklarację dotyczącą przyszłego kształtu polityki spójności. Państwa te chcą, by negocjacje zakończyły się jak najszybciej.

Członkowie Unii Europejskiej negocjują równolegle sprawy związane z wieloletnim budżetem UE na lata 2014-2020, czyli w uproszczeniu to, ile będzie w nim pieniędzy - a także zasady realizacji polityki spójności, czyli to, w jaki sposób pieniądze te będą wydawane i na jakie cele przeznaczane.

Projekt budżetu Unii na lata 2014-2020 jest znany od czerwca ubiegłego roku, natomiast propozycje rozporządzeń dotyczących polityki spójności Komisja Europejska przedstawiła w październiku ub.r. Propozycje te były punktem wyjścia dla toczących się od roku negocjacji dotyczących kształtu polityki spójności po 2013 r.

Jak deklarują przedstawiciele resortu rozwoju regionalnego, wspólna deklaracja państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii będzie dotyczyć najważniejszych obecnie negocjowanych spraw dotyczących polityki spójności. "Połączony głos kilku państw będzie lepiej słyszalny w całej Unii" - powiedziała w tym tygodniu dziennikarzom minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Jednym z najważniejszych zapisów wspólnej deklaracji jest jak najszybsze zakończenie negocjacji dotyczących przyszłego budżetu, by można było przejść do wdrażania nowych funduszy unijnych. Sygnatariuszom deklaracji chodzi zarówno o sprawne zamknięcie negocjacji dotyczących ram finansowych, jak i samej polityki spójności. Te drugie nie zakończą się, zanim państwa UE nie osiągną porozumienia w sprawie budżetu.

Kolejnym postulatem zawartym w deklaracji jest danie możliwości przedstawienia na forum negocjującym ramy finansowe najważniejszych spraw związanych z polityką spójności. Chodzi głównie o poparcie obecnego systemu kwalifikowalności VAT. Polega to na tym, że obecnie można do refundowanych z UE kosztów inwestycji zaliczać także podatek VAT. Ponadto państwa-sygnatariusze deklaracji popierają także utrzymanie dotychczasowego poziomu dofinansowania dla regionów mniej rozwiniętych.

Podpisanie deklaracji ma zwieńczyć dwudniowe spotkanie ministrów ds. rozwoju regionalnego państw Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii w Katowicach.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pięć państw ma przyjąć wspólne stanowisko ws. polityki spójności

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!