Pierwsze porozumienia w programie Kadry dla przemysłu

Pierwsze porozumienia w programie Kadry dla przemysłu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Pierwsze cztery spółki z Grupy Agencji Rozwoju Przemysłu podpisały porozumienia o współpracy w ramach programu Kadry dla przemysłu z ośmioma szkołami. Celem programu jest wsparcie rozwoju kierunków zawodowych istotnych na zmieniającym się rynku pracy - poinformował w środę prezes ARP Marcin Chludziński.

  • Pierwsze umowy w programie Kadry dla przemysłu podpisali dyrektorzy ośmiu szkół m.in. z Bydgoszczy, Radomia i Sochaczewa z zarządami ARP, LOT AMS, Warszawskich Zakładów Mechanicznych, Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii oraz Przewozów Regionalnych.
  • W ramach programu firmy i szkoły przygotują dla uczniów ofertę edukacyjno-praktyczną, która pomoże im w podjęciu decyzji, czy wybrany kierunek odpowiada na potrzeby rynku.
  • Uczniowie będą mogli zapisać się do klas patronackich, opartych o program nauczania współtworzony z przyszłym pracodawcą.

- Podpisanie porozumienia pomiędzy spółkami a szkołami zawodowymi ma nie tylko wymiar symboliczny, ale również wymiar realnej współpracy. (...) Robimy bardzo konkretny krok wychodzący naprzeciwko wyzwaniom współczesnego rynku pracy - powiedział Chludziński.

Jak mówił, "chcemy przez systemowe rozwiązania doprowadzać do sytuacji, kiedy firmy będą szukać pracowników w sąsiedztwie, czyli w szkołach, które są najbliżej". "Mam nadzieję, że jest to dobry początek realnego transferu ze szkół zawodowych do przemysłu w zorganizowany sposób" - dodał.

Pierwsze umowy w programie Kadry dla przemysłu podpisali dyrektorzy ośmiu szkół m.in. z Bydgoszczy, Radomia i Sochaczewa z zarządami ARP, LOT AMS, Warszawskich Zakładów Mechanicznych, Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii oraz Przewozów Regionalnych.

Szef gabinetu politycznego premiera minister Marek Suski powiedział, że program Kadry dla przemysłu powstał z potrzeby połączenia spółek, które potrzebują wysoko wykwalifikowanych pracowników, ze szkołami, które takich pracowników przygotowują.

- Aby dogonić świat, a jesteśmy wciąż wśród krajów dopiero na początku rozwoju, musimy to przyspieszyć. Żeby to przyspieszyć, potrzebni są ludzie, którzy będą to potrafili robić" - dodał minister Suski. Zaznaczył, że podpisanie porozumień jest kolejnym krokiem w kierunku likwidacji bezrobocia, kształcenia ludzi, którzy będą sobie radzić w życiu, ale i rozwoju polskiej gospodarki konkurencyjnej i na światowym poziomie.

Zaangażowanie firm z Grupy ARP będzie polegać m.in. na uruchomieniu programów stażowych, aranżowaniu wizyt w zakładach pracy oraz wsparciu nauki w systemie dualnym (teoria w konfrontacji z praktyką).

W ramach programu firmy i szkoły przygotują dla uczniów ofertę edukacyjno-praktyczną, która pomoże im w podjęciu decyzji, czy wybrany kierunek odpowiada na potrzeby rynku. Uczniowie będą mogli zapisać się do klas patronackich, opartych o program nauczania współtworzony z przyszłym pracodawcą. Wpłynąć ma to na praktyczne przekazywanie umiejętności oraz zagwarantuje, że od pierwszego dnia zatrudnienia firma zyskuje pracownika z wiedzą i kompetencjami, jakich potrzebuje.

Dla nauczycieli przygotowano specjalny program lekcji otwartych, prowadzonych przez pracowników spółek biorących udział w projekcie. Ich celem jest wspólne uczenie się w grupie osób bezpośrednio związanych z edukacją, przygotowujące do stopniowego odchodzenia od tradycyjnych podręczników w kierunku otwartych zasobów edukacyjnych. Dzięki temu nauczyciele zyskają wiedzę, która pozwoli im przygotować zajęcia lekcyjne pod kątem praktycznym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pierwsze porozumienia w programie Kadry dla przemysłu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!