Polacy przodują w optymizmie wobec automatyzacji pracy

Polacy przodują w optymizmie wobec automatyzacji pracy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

76 proc. Polaków nie boi się automatyzacji w miejscu zatrudnienia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy ADP. Jedynie 10 proc. polskich pracowników uważa, że maszyny w ciągu kolejnych 6-10 lat zastąpią ich na stanowiskach pracy.

  • W Europie automatyzacji najbardziej obawiają się Włosi.
  • Najbardziej nieufni względem rozwoju nowych technologii w miejscu pracy są pracownicy w wieku od 35 do 44 lat.
  • Maszyn najbardziej obawiają się pracownicy sektora finansowego.

Badanie wykazało, że Polska to kraj, w którym poziom optymizmu pracowników względem automatyzacji pracy jest najwyższy w Europie.

46 proc. ankietowanych deklaruje, że pracodawcy dbają o zespół i przygotowują pracowników do wdrożenia automatyzacji. Dla porównania, w Europie odsetek pracowników, którzy są takiego zdania, wynosi 37 proc.

Automatyzacji w perspektywie kolejnych 6-10 lat najbardziej obawiają się Włosi (18 proc.), Francuzi (14 proc.), Brytyjczycy (13 proc.) oraz Hiszpanie (13 proc.). W Polsce obawy w związku z automatyzacją deklaruje 10 proc. badanych.

Najbardziej nieufni względem rozwoju nowych technologii w miejscu pracy są pracownicy w wieku od 35 do 44 lat. Niepewność związana z rosnącą automatyzacją nierówno rozkłada się również, jeśli chodzi o poszczególne branże gospodarki; najbardziej maszyn obawia się sektor finansowy (19 proc.). Obawy względem automatyzacji to częste zjawisko również w sektorach transportowym i budowlanym (13 proc.).

"Automatyzacja może wydawać się problemem dla przyszłych pokoleń, jednak wyniki naszego badania pokazują, że maszyny, boty i rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji mogłyby zastąpić tysiące pracowników już w ciągu następnych pięciu lat" - zauważa partnerka biznesowa ds. HR w ADP Polska, Magdalena Dacka.

"Sztuczna inteligencja i robotyka postępują w takim tempie, że już wkrótce maszyny będą mogły wykonywać prace będące dotychczas domeną ludzi w zakresie niektórych zawodów i branż. Pomimo korzystnego wpływu na wydajność i produktywność mogłoby to sprawić, że niektórzy będą musieli zmierzyć się z wizją zmiany jakościowej w swojej pracy. Więcej robotów w miejscu pracy nie będzie jednak jednoznaczne z tym, że człowiek stanie się zbędny; powstaną nowe zawody, a niektóre ulegną głębokim zmianom. Rozpoczynając doszkalanie i przekwalifikowywanie personelu teraz, pracodawcy mogą zapewnić sobie i swoim pracownikom gotowość do pracy ramię w ramię z maszynami" - dodaje ekspertka.

Badanie wykonane na zlecenie ADP zostało wykonane przez agencję badań rynku Opinion Matters w sierpniu 2017 roku. Objęło 9908 pracujących dorosłych osób w ośmiu krajach europejskich; ankietę przeprowadzono we Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Polsce, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy przodują w optymizmie wobec automatyzacji pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!