XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polacy zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej

Polacy zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polacy są częściej zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej niż mieszkańcy pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej (Słowacy, Czesi i Węgrzy) - wynika z opublikowanego w czwartek badania CBOS. Negatywnie o swoich domowych budżetach mówią najczęściej Węgrzy.

Według CBOS 34 proc. Polaków ocenia sytuację gospodarczą kraju jako złą, dla 40 proc. jest ona - ani dobra, ani zła, a dla 20 proc. - dobra. Zdania w tej sprawie nie ma 6 proc. respondentów.

O gospodarce w swoim kraju źle mówi 47 proc. Czechów, 57 proc. Słowaków oraz 45 proc. Węgrów. Odpowiednio: 38 proc., 32 proc. i 44 proc. naszych sąsiadów określiło stan swoich gospodarek jako przeciętny - ani dobry, ani zły. Zadowolonych z sytuacji ekonomicznej jest 14 proc. Czechów, 10 proc. Słowaków i 7 proc. Węgrów. 1 proc. badanych z dwóch pierwszych krajów i 3 proc. Węgrów nie potrafi tego ocenić.

CBOS zauważył, że w stosunku do wyników z początku tego roku znacznie spadła liczba złych ocen dotycząca sytuacji gospodarczej w Czechach, a niewiele na Słowacji. Węgrzy rzadziej niż pół roku wcześniej mówili pozytywnie o stanie swojej gospodarki. Opinie w Polsce nie zmieniły się znacząco.

Zdaniem 54 proc. Polaków, po 48 proc. Czechów i Słowaków oraz 50 proc. Węgrów w ciągu najbliższego roku nie zmieni się sytuacja gospodarcza ich krajów. Spośród mieszkańców państw Grupy Wyszehradzkiej największymi pesymistami są Słowacy (31 proc. respondentów), a najmniejszymi - Polacy (15 proc. badanych); czarny scenariusz przewiduje 26 proc. Czechów i 23 proc. Węgrów. Na poprawę liczy odpowiednio: 15 proc., 21 proc., 21 proc. i 22 proc. badanych.

Spośród mieszkańców krajów objętych badaniem, Polacy najlepiej oceniają warunki materialne swoich gospodarstw domowych. Zadowolonych jest ze swojej sytuacji 50 proc. Polaków, 39 proc. Czechów, 30 proc. Słowaków i 17 proc. Węgrów. Źle ocenia ją odpowiednio: 9 proc., 19 proc., 25 proc. i 35 proc. badanych. Przeciętnie o standardzie swojego życia mówi 41 proc., 42 proc., 45 proc. i 47 proc. respondentów.

Mieszkańcy krajów Grupy Wyszehradzkiej na ogół przewidują, że w ciągu najbliższego roku sytuacja ich gospodarstw domowych nie zmieni się. Twierdzi tak 69 proc. Polaków, 57 proc. Czechów, 61 proc. Słowaków i 60 proc. Węgrów. Pogorszenia swoich warunków spodziewa się odpowiednio: 10 proc., 22 proc., 14 proc. i 21 proc. respondentów. Na poprawę liczy natomiast 21 proc. Polaków, 16 proc. Czechów, 17 proc. Słowaków i 15 proc. Węgrów.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-9 lipca br. na reprezentatywnej próbie 943 dorosłych mieszkańców Polski. Sondaż na Słowacji zrealizowano 13-20 sierpnia br. na próbie 1066 osób; badanie na Węgrzech od 16 do 22 lipca br. na próbie 1007 osób, a w Czechach 2-9 czerwca 2014 roku na próbie 1011 osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!